statystyki

Rozczarowujące tempo zmian w pieczy zastępczej

autor: Michalina Topolewska10.04.2018, 16:00
Wprawdzie nie jest to spadek drastyczny, ale biorąc pod uwagę, że powiatom od dawna brakuje osób, które będą podejmować się opieki nad dziećmi w trybie interwencyjnym, utrata każdej takiej rodziny jest problemem.

Wprawdzie nie jest to spadek drastyczny, ale biorąc pod uwagę, że powiatom od dawna brakuje osób, które będą podejmować się opieki nad dziećmi w trybie interwencyjnym, utrata każdej takiej rodziny jest problemem.źródło: ShutterStock

W połowie 2017 r. poza biologicznymi rodzinami przebywało 74,6 tys. dzieci. Spośród nich 56,6 tys. znajdowało się w rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka, a 17,9 tys. w formach instytucjonalnych (głównie placówkach opiekuńczo-wychowawczych).

Tak wynika ze statystyk Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, obejmujących pierwsze półrocze ubiegłego roku. Dane pokazują, że ogólna liczba podopiecznych pieczy – w porównaniu do 2016 r. – zmniejszyła się o 143, przy czym w stosunku do rodzin zastępczych nastąpił wzrost o 97 dzieci, natomiast w odniesieniu do placówek – spadek o 243.

– Nie są to jeszcze pełne dane i ogólna sytuacja w pieczy na ich podstawie nie wygląda najgorzej, ale jeśli popatrzy się na bardziej szczegółowe statystyki, to nie napawają one optymizmem – mówi Joanna Luberadzka-Gruca z Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane