statystyki

Dyskryminujące okoliczności łagodzące

autor: Dominika Bychawska-Siniarska15.04.2018, 18:30
Trybunał wskazał, że osobowość sprawcy jest przesłanką indywidualną i nie widzi tu podstaw do stwierdzenia dyskryminacji.

Trybunał wskazał, że osobowość sprawcy jest przesłanką indywidualną i nie widzi tu podstaw do stwierdzenia dyskryminacji.źródło: ShutterStock

Wyrok z 27 marca 2018 r. w sprawie Aleksandrow p. Rosji (skarga nr 14431/06) jest ważną wytyczną dla sędziów co do sposobu indywidualizowania kary pozbawienia wolności. Rozpatrując okoliczności łagodzące, sędziowie powinni brać pod uwagę, czy nie są one dyskryminujące.

W 2005 r. Aleksandrow został uznany za winnego pobicia funkcjonariusza policji i skazany na rok pozbawienia wolności. Podczas zdarzenia był pod wpływem narkotyków. W apelacji od wyroku skazany wskazał na okoliczności łagodzące, które kwalifikowały go do kary wolnościowej. Podniósł w szczególności, że sąd rejonowy nie uwzględnił pozytywnej opinii oskarżonego wśród sąsiadów. Według sądu Aleksandrowowi nie przysługiwała łagodniejsza kara, ponieważ nie był on zameldowany w Moskwie (miejscu popełnienia czynu). Takie podejście było zdaniem skarżącego dyskryminujące. Sąd apelacyjny rozważył dwie przesłanki wpływające na łagodniejszy wymiar kary wynikające z rosyjskiego kodeksu karnego: stan psychiki skarżącego (uzależnienie od narkotyków i problemy psychiczne) oraz brak zameldowania w Moskwie. Obie przesłanki sąd uznał za nieaktualne i oddalił apelację.

W skardze do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka skarżący podniósł naruszenie art. 14 (zakaz dyskryminacji) w powiązaniu z art. 5 Konwencji (zakaz pozbawiania wolności). Zastosowanie kary pozbawienia wolności było według niego motywowane jego miejscem zameldowania. Sąd mógłby zastosować karę wolnościową, gdyby skarżący mieszkał w miejscu popełnienia czynu, co jest podstawą do stwierdzenia, że sprawcy podobnych czynów są traktowani odmiennie.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane