statystyki

Sprawa plakatu organizacji LGBT: Wolność sumienia – tak, odmowa świadczenia usług już nie

autor: Piotr Szymaniak04.04.2018, 07:26; Aktualizacja: 04.04.2018, 10:20
Nie jest znana rzecznikowi ani jedna sprawa odmowy świadczenia usługi, w której pokrzywdzony poszukiwał ochrony na podstawie ustawy o równym traktowaniu i w której zapadł prawomocny wyrok zasądzający na jego rzecz odszkodowanie” – czytamy w stanowisku RPO. W innych krajach dodaje RPO dyskryminacja w dostępie do dóbr i usług jest karana o wiele surowiej.

Nie jest znana rzecznikowi ani jedna sprawa odmowy świadczenia usługi, w której pokrzywdzony poszukiwał ochrony na podstawie ustawy o równym traktowaniu i w której zapadł prawomocny wyrok zasądzający na jego rzecz odszkodowanie” – czytamy w stanowisku RPO. W innych krajach dodaje RPO dyskryminacja w dostępie do dóbr i usług jest karana o wiele surowiej.źródło: Fotolia

 Zdaniem rzecznika praw obywatelskich art. 138 kodeksu wykroczeń, który umożliwił skazanie drukarza z Łodzi za odmowę zrobienia roll-upu dla organizacji LGBT, nie narusza konstytucji. Przepis ten w grudniu ubiegłego roku zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego prokurator generalny jako godzący w zasady wolności sumienia i wyznania, proporcjonalności czy wolności gospodarczej.

Doktor Adam Bodnar w stanowisku do TK zaznacza, że wynikająca z art. 53 ust 1. ustawy zasadniczej gwarancja wolności sumienia i religii należy do fundamentalnych wartości demokratycznego państwa, ale w zakresie uzewnętrzniania może podlegać pewnym ograniczeniom. I choć pozwala niekiedy uzasadnić odmowę świadczenia usługi, to tylko gdy dochodziłoby do bezpośredniego wyrażenia danego wyznania czy światopoglądu. – Przykładowo za uzasadnioną należałoby uznać odmowę świadczenia usługi w sobotę przez adwentystę dnia siódmego – wskazuje dr Bodnar. Zaznacza, że nie można w ten sposób usprawiedliwiać odprawienia z kwitkiem klienta ze względu na jego cechę osobistą.

Także z przytoczonego w stanowisku RPO orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wynika, że wolność religii (chroniona przez art. 9 konwencji) nie obejmuje nieograniczonej swobody postępowania w zgodzie z nakazami religii w każdej sferze życia. Przykładowo w sprawie Pichon i Sajous przeciwko Francji, dotyczącej sprzedaży przez farmaceutów środków antykoncepcyjnych, trybunał wskazał, że tak długo, jak sprzedaż środków antykoncepcyjnych jest legalna i możliwa tylko w aptece, wnioskodawcy nie mogą dawać pierwszeństwa swojej religii i narzucać jej innym jako usprawiedliwienie odmowy sprzedaży. ETPC wskazał, że mogą oni manifestować swoje wierzenia na wiele innych sposobów poza sferą profesjonalną.

Podobnie z wolnością działalności gospodarczej. Ta również może być ograniczona potrzebą ochrony wolności i praw innych osób.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Wojtek(2018-04-05 01:02) Zgłoś naruszenie 81

    Naprawdę ktoś przyrównuje prostytucję do zwykłego wydrukowania plakatu? I to w komentarzach pod kilkoma już artykułami w tym temacie. No tak, przecież taki wydruk może mieć "niszczący wpływ na psychikę" i być "odrażający". Żenada. Jest różnica między obowiązkiem wykonania zwykłej codziennej usługi, a przymusem do uprawiania z kimś seksu i brakiem możliwości decydowania o swoim własnym ciele. Ma to swoją nazwę: gwałt. Idiotyczne porównanie.

    Odpowiedz
  • abcd(2018-04-04 20:42) Zgłoś naruszenie 310

    Czy prostytutka ma obowiązek świadczyć usługi lesbijce? Problem jest analogiczny i tylko zdziczałe sądy wykręcają kota ogonem. Nikt nie musi świadczyć usług, które wzbudzają jego obrzydzenie, miałyby niszczący wpływ na jego psychikę i są odrażające z jego punktu widzenia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane