statystyki

Sprawa plakatu organizacji LGBT: Wolność sumienia – tak, odmowa świadczenia usług już nie

autor: Piotr Szymaniak04.04.2018, 07:26; Aktualizacja: 04.04.2018, 10:20
Nie jest znana rzecznikowi ani jedna sprawa odmowy świadczenia usługi, w której pokrzywdzony poszukiwał ochrony na podstawie ustawy o równym traktowaniu i w której zapadł prawomocny wyrok zasądzający na jego rzecz odszkodowanie” – czytamy w stanowisku RPO. W innych krajach dodaje RPO dyskryminacja w dostępie do dóbr i usług jest karana o wiele surowiej.

Nie jest znana rzecznikowi ani jedna sprawa odmowy świadczenia usługi, w której pokrzywdzony poszukiwał ochrony na podstawie ustawy o równym traktowaniu i w której zapadł prawomocny wyrok zasądzający na jego rzecz odszkodowanie” – czytamy w stanowisku RPO. W innych krajach dodaje RPO dyskryminacja w dostępie do dóbr i usług jest karana o wiele surowiej.źródło: Fotolia

 Zdaniem rzecznika praw obywatelskich art. 138 kodeksu wykroczeń, który umożliwił skazanie drukarza z Łodzi za odmowę zrobienia roll-upu dla organizacji LGBT, nie narusza konstytucji. Przepis ten w grudniu ubiegłego roku zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego prokurator generalny jako godzący w zasady wolności sumienia i wyznania, proporcjonalności czy wolności gospodarczej.

Doktor Adam Bodnar w stanowisku do TK zaznacza, że wynikająca z art. 53 ust 1. ustawy zasadniczej gwarancja wolności sumienia i religii należy do fundamentalnych wartości demokratycznego państwa, ale w zakresie uzewnętrzniania może podlegać pewnym ograniczeniom. I choć pozwala niekiedy uzasadnić odmowę świadczenia usługi, to tylko gdy dochodziłoby do bezpośredniego wyrażenia danego wyznania czy światopoglądu. – Przykładowo za uzasadnioną należałoby uznać odmowę świadczenia usługi w sobotę przez adwentystę dnia siódmego – wskazuje dr Bodnar. Zaznacza, że nie można w ten sposób usprawiedliwiać odprawienia z kwitkiem klienta ze względu na jego cechę osobistą.

Także z przytoczonego w stanowisku RPO orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wynika, że wolność religii (chroniona przez art. 9 konwencji) nie obejmuje nieograniczonej swobody postępowania w zgodzie z nakazami religii w każdej sferze życia. Przykładowo w sprawie Pichon i Sajous przeciwko Francji, dotyczącej sprzedaży przez farmaceutów środków antykoncepcyjnych, trybunał wskazał, że tak długo, jak sprzedaż środków antykoncepcyjnych jest legalna i możliwa tylko w aptece, wnioskodawcy nie mogą dawać pierwszeństwa swojej religii i narzucać jej innym jako usprawiedliwienie odmowy sprzedaży. ETPC wskazał, że mogą oni manifestować swoje wierzenia na wiele innych sposobów poza sferą profesjonalną.

Podobnie z wolnością działalności gospodarczej. Ta również może być ograniczona potrzebą ochrony wolności i praw innych osób.


Pozostało jeszcze 32% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Wojtek(2018-04-05 01:02) Zgłoś naruszenie 81

    Naprawdę ktoś przyrównuje prostytucję do zwykłego wydrukowania plakatu? I to w komentarzach pod kilkoma już artykułami w tym temacie. No tak, przecież taki wydruk może mieć "niszczący wpływ na psychikę" i być "odrażający". Żenada. Jest różnica między obowiązkiem wykonania zwykłej codziennej usługi, a przymusem do uprawiania z kimś seksu i brakiem możliwości decydowania o swoim własnym ciele. Ma to swoją nazwę: gwałt. Idiotyczne porównanie.

    Odpowiedz
  • abcd(2018-04-04 20:42) Zgłoś naruszenie 310

    Czy prostytutka ma obowiązek świadczyć usługi lesbijce? Problem jest analogiczny i tylko zdziczałe sądy wykręcają kota ogonem. Nikt nie musi świadczyć usług, które wzbudzają jego obrzydzenie, miałyby niszczący wpływ na jego psychikę i są odrażające z jego punktu widzenia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane