Jeśli sędzia, wydając wyrok, myśli o tym, jak go przyjmą media, to nie powinno go być w zawodzie [WYWIAD]

autor: Patryk Słowik03.04.2018, 07:28; Aktualizacja: 03.04.2018, 10:47
"Sprawa Tomasza Komendy pokazuje, że polityka bycia szeryfem, który pokazuje palcem, co policja i prokuratura powinny zrobić, kogo oskarżyć, może doprowadzić do niesłusznego skazania."

"Sprawa Tomasza Komendy pokazuje, że polityka bycia szeryfem, który pokazuje palcem, co policja i prokuratura powinny zrobić, kogo oskarżyć, może doprowadzić do niesłusznego skazania."źródło: ShutterStock

- Domniemanie niewinności w Polsce nie jest silne. Wystarczy jedno pomówienie i zatrzymany człowiek może już nigdy nie zobaczyć swojego domu. Czasem wystarczy brak szczęścia - mówi Marcin Wolny, adwokat, prawnik w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • Joanna(2018-04-03 09:05) Zgłoś naruszenie 317

    No ale sądy działają i w drugą stronę , milion dowodów , świadków a sąd stwierdza , że zawsze niewinny . Wszyscy bezkarni i sąd i prokuratura czy biegli...nie mamy sądownictwa i już....jeszcze musimy to całe towarzystwo utrzymywać a oni śmieją się poszkodowanym w twarz....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • svfsd(2018-04-03 09:28) Zgłoś naruszenie 132

    Fantastyczny wywiad, ale oby nie był tylko głosem wołającego na puszczy

    Odpowiedz
  • kapibara(2018-04-03 10:20) Zgłoś naruszenie 152

    Bardzo ciekawy wywiad!

    Odpowiedz
  • prawnik(2018-04-03 10:52) Zgłoś naruszenie 161

    Ministerstwo chce, żeby Policja miała wykrywalność. Prokuratura skazywalność. A Sądy załatwialność. Winne jest Ministerstwo, które uczynilo fetyszem statystyki szybkosci. Kryteriami oceniania trafności decyzji i sprawiedliwości nie posługując się. Ba! Stawiając sprawiedliwość jako wroga szybkości.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jan Koralewski(2018-04-03 11:04) Zgłoś naruszenie 02

    a gdzie są w tym artykule Zakłady Psychiatryczne, gdzie sąd na podstawie opinii psychiatrycznej i nie na podstawie prawomocnego wyroku pozbawia dożywotnio tożsamości ludzkiej Jestem tego ofiarą. Pilnie czekam na pomoc. Mój telefon Jan Koralewski 667552072

    Odpowiedz
  • sceptyk(2018-04-03 11:42) Zgłoś naruszenie 49

    Apelacja na pół strony ? Jaka płaca, taka praca. Obrońca z urzędu otrzymuje śmieszne pieniądze, które wręcz są kpiną i żenadą. Pokazywał mi taki jeden, że za 22 rozprawy, często od godziny 8 do 15 dostał ciut ponad 3 tyś złotych BRUTTO. No to i apelacja była na 2 strony. A sędzia, prokurator biorą po 10-15 tyś. I taka to równość broni.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Voxveritas(2018-04-03 12:26) Zgłoś naruszenie 164

    Nieprawdziwą jest teza wynikająca z artykułu, iż system jest do ***************** System to ludzie i ich przyzwoitość a raczej zrozumienie czym jest sprawiedliwość i czemu miała służyć władza sądownicza w tzn. Trójpodziale Władzy. Otóż, Najważniejszym Paradygmatem Władzy Sądowniczej była i być powinna OCHRONA I OBRONA najsłabszej jednostki, jakim jest człowiek, obywatel jako osoba fizyczna - przed pozostałymi władzami !!! Niestety dawno tzw.system, o tej naczelnej zasadzie zapomniał. Co do realnej istoty, bywając na sprawach sadowych i mając do czynienia z ludzmi systemu, także prywatnie, mam pewność że ci ludzie (sędziowie i urzędnicy zależni) zwyczajnie tego nie wiedzą, nie rozumieją, lub mając świadomość, celowo wybierają spolegliwość względem pozostałych władz i silniejszych podmiotów procesowych. Ale nie należy się dziwić, ponieważ u podstaw takich postaw jest głęboko zakorzeniony nepotyzm naszego społeczeństwa i tolerancja dla tegoż. Nepotyzm który jest wyznacza funkcjonowanie np. wydziałów prawa, powodując całkowity upadek przyzwoitości etyki kształcenia kadr. A także fatalny system edukacji przed uniwersyteckiej, nieuczący zasada filozofii i etyki.

    Odpowiedz
  • sceptyk(2018-04-03 13:57) Zgłoś naruszenie 14

    Ad mrk Adwokat też pracował miesiąc. 22 dni robocze, to ile? Ano się nie przemęczał, bo i z jakiej racji.

    Odpowiedz
  • ssr(2018-04-03 14:43) Zgłoś naruszenie 101

    "Jeśli sędzia, wydając wyrok, myśli przede wszystkim o tym, jak go przyjmą media, to nie powinno go być w zawodzie." Panie mecenasie, to stwórzcie mechanizm, który realnie pozwoli na ochronę dobrego imienia sędziego. Wiem po sobie, że dobrych kilka lat temu odmówiłem zastosowania aresztu wobec sprawcy przemocy domowej, który już już miał konkubinę niemalże zabić. Przejechały się po mnie lokalne media, wymieniając - a jakże - z nazwiska. Pod newsami pojawiły się wulgarne komentarze. Po jakimś czasie okazało się, że pani oczywiście nic się nie stało - pobiegła na policję powodowana zwykłą histerią. Oczywiście media nie ciągnęły sprawy, bo po co, ale komentarze, w których różni tacy wycierali sobie mordę moim nazwiskiem - zostały. I zostaną póki będzie internet. Moje nazwisko noszę nie tylko ja, więc nie rozumiem, czemu wycieranie sobie ***** muszą teraz pośrednio tolerować moi bliscy, którzy ze sprawą nie mieli nic wspólnego. Pomijam to, kto miał rację. I co pan na to, panie mecenasie?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz