statystyki

Prokuratura musi ujawnić, komu raportuje o śledztwach

autor: Emilia Świętochowska28.03.2018, 07:17; Aktualizacja: 28.03.2018, 09:06
prawo, sąd

W ocenie WSA kształt systemu informatycznego prokuratury nie przesądza o tym, jaki charakter mają wytwarzane przez nią informacjeźródło: ShutterStock

 Prokuratura Krajowa nie ma prawa ukrywać, ile razy i jakim osobom przekazywała materiały dotyczące toczących się postępowań karnych. Udostępnienie danych o takich przypadkach leży w interesie publicznym – tak wynika z najnowszego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie zainicjowanej przez Helsińską Fundację Praw Człowieka.

Jej spór z PK dotyczy osławionego już art. 12 par. 1 prawa o prokuraturze (Dz.U. z 2016 r. poz. 177). Zgodnie z tym przepisem prokurator generalny i krajowy, a także upoważnieni przez nich śledczy mogą ujawniać szczegóły prowadzonych postępowań przygotowawczych „organom władzy publicznej, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach także innym osobom”. Jak wynikało z informacji uzyskanych przez DGP, przez rok od momentu wejścia w życie reformy prokuratury w marcu 2016 r. odnotowano aż 356 przypadków udostępnienia materiałów ze śledztw. Kiedy zapytaliśmy prokuratorską centralę, jakie osoby weszły w posiadanie tych informacji oraz jakich spraw one dotyczyły, ta stwierdziła, że jej systemy informatyczne nie mają funkcjonalności pozwalających udzielić odpowiedzi na nasze pytanie.

Podobne tłumaczenie stało za odmową, którą usłyszeli prawnicy fundacji helsińskiej: dane na temat przekazywania osobom trzecim informacji z postępowań karnych to informacja przetworzona, a jej uzyskanie wymagałoby znacznych nakładów pracy.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane