statystyki

Przetargi: Uzupełniane dokumenty mogą mieć późniejszą datę

autor: Sławomir Wikariak22.03.2018, 07:39; Aktualizacja: 22.03.2018, 08:40
KIO nie miała wątpliwości, że organizator przetargu powinien zaakceptować doniesione dokumenty.

KIO nie miała wątpliwości, że organizator przetargu powinien zaakceptować doniesione dokumenty.źródło: ShutterStock

Nawet jeśli zamawiający od razu żąda złożenia kompletu dokumentów potwierdzających brak podstaw do wykluczenia z przetargu, to można je uzupełnić. Mają wówczas być aktualne na dzień składania – potwierdza orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.

To, na jaki moment mają być aktualne uzupełniane dokumenty, początkowo budziło pewne wątpliwości interpretacyjne. Od dłuższego czasu orzecznictwo KIO jest już jednak jednolite. W jego świetle dokumenty nie muszą potwierdzać stanu w terminie składania ofert czy też wniosków o udział w postępowaniu. Ważne, by były aktualne na dzień ich uzupełniania.

Dotyczy to również sytuacji, gdy zamawiający już na etapie składania wniosków o dopuszczenie do udziału żąda złożenia nie tylko jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (JEDZ), ale również konkretnych dokumentów potwierdzających spełnianie warunków i brak podstaw do wykluczenia. Pozwala na to art. 26 ust. 2f ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1579 ze zm.). Zgodnie z nim, jeśli jest to niezbędne do zapewnienia odpowiedniego przebiegu postępowania, to zamawiający na każdym etapie może wezwać wykonawców do złożenia wszystkich lub niektórych oświadczeń czy dokumentów potwierdzających, że nie podlegają wykluczeniu.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane