statystyki

Stolica przegrywa batalię o opłaty od kierowców za odholowywanie aut

autor: Paulina Szewioła15.03.2018, 07:38; Aktualizacja: 15.03.2018, 08:20
Pełnomocnik warszawskiego ratusza zapowiedział, że orzeczenie najprawdopodobniej zostanie zaskarżone do wyższej instancji.

Pełnomocnik warszawskiego ratusza zapowiedział, że orzeczenie najprawdopodobniej zostanie zaskarżone do wyższej instancji.źródło: ShutterStock

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że miasto stosowało w 2017 r. zbyt wygórowane opłaty za odholowywanie i przechowywanie źle zaparkowanych aut.

Sprawę zainicjował rzecznik praw obywatelskich, który zaskarżył uchwałę Rady m.st. Warszawy z 17 listopada 2016 r. ustalającą wysokość ubiegłorocznych opłat. Zgodnie z tym dokumentem koszt odholowania pojazdów o masie do 3,5 tony wynosił 478 zł, a powyżej 16 ton – 1239 zł. Stawki za parkowanie ustalono – odpowiednio – na 37 zł i 132 zł za dobę. Pierwszy rodzaj opłat wyznaczono zatem na poziomie maksymalnym (określanym co roku w obwieszczeniu przez ministra finansów), natomiast drugi – w granicach do niego zbliżonych.

RPO uznał te stawki za arbitralne, a samą uchwałę za wydaną z naruszeniem prawa. Zgodnie bowiem z ustawą – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1260 ze zm.) wysokość opłat powinna być wyznaczana m.in. z uwzględnieniem realnych kosztów usuwania i przechowywania pojazdów na obszarze danego powiatu. Zdaniem RPO rada nie wyjaśniła jednoznacznie, dlaczego stawki ustaliła na poziomie maksymalnym lub do niego zbliżonym. W uzasadnieniu projektu uchwały wskazano jedynie, że opłaty w tej wysokości oznaczałyby utrzymanie dochodów do budżetu miasta na poziomie z 2016 r. Zdaniem rzecznika pokazuje to, że przy wyznaczaniu opłat kierowano się względami fiskalnymi. Tymczasem prawo o ruchu drogowym nie zna takiej przesłanki.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • u(2018-03-15 23:35) Zgłoś naruszenie 10

    bez zdania Polakow pieniadze z ich podatkow dawane sa na Polin a mowi sie ze Hania poniesie konsekwencje bezprawnych decyzji to przeciez jest oszustwo, bo Polin to jest Hania do kwadratu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane