statystyki

Stolica przegrywa batalię o opłaty od kierowców za odholowywanie aut

autor: Paulina Szewioła15.03.2018, 07:38; Aktualizacja: 15.03.2018, 08:20
Pełnomocnik warszawskiego ratusza zapowiedział, że orzeczenie najprawdopodobniej zostanie zaskarżone do wyższej instancji.

Pełnomocnik warszawskiego ratusza zapowiedział, że orzeczenie najprawdopodobniej zostanie zaskarżone do wyższej instancji.źródło: ShutterStock

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że miasto stosowało w 2017 r. zbyt wygórowane opłaty za odholowywanie i przechowywanie źle zaparkowanych aut.

Sprawę zainicjował rzecznik praw obywatelskich, który zaskarżył uchwałę Rady m.st. Warszawy z 17 listopada 2016 r. ustalającą wysokość ubiegłorocznych opłat. Zgodnie z tym dokumentem koszt odholowania pojazdów o masie do 3,5 tony wynosił 478 zł, a powyżej 16 ton – 1239 zł. Stawki za parkowanie ustalono – odpowiednio – na 37 zł i 132 zł za dobę. Pierwszy rodzaj opłat wyznaczono zatem na poziomie maksymalnym (określanym co roku w obwieszczeniu przez ministra finansów), natomiast drugi – w granicach do niego zbliżonych.

RPO uznał te stawki za arbitralne, a samą uchwałę za wydaną z naruszeniem prawa. Zgodnie bowiem z ustawą – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1260 ze zm.) wysokość opłat powinna być wyznaczana m.in. z uwzględnieniem realnych kosztów usuwania i przechowywania pojazdów na obszarze danego powiatu. Zdaniem RPO rada nie wyjaśniła jednoznacznie, dlaczego stawki ustaliła na poziomie maksymalnym lub do niego zbliżonym. W uzasadnieniu projektu uchwały wskazano jedynie, że opłaty w tej wysokości oznaczałyby utrzymanie dochodów do budżetu miasta na poziomie z 2016 r. Zdaniem rzecznika pokazuje to, że przy wyznaczaniu opłat kierowano się względami fiskalnymi. Tymczasem prawo o ruchu drogowym nie zna takiej przesłanki.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • u(2018-03-15 23:35) Zgłoś naruszenie 10

    bez zdania Polakow pieniadze z ich podatkow dawane sa na Polin a mowi sie ze Hania poniesie konsekwencje bezprawnych decyzji to przeciez jest oszustwo, bo Polin to jest Hania do kwadratu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane