statystyki

Spór o KRS: Julia Przyłębska rozwiąże problemy rządzących

autor: Małgorzata Kryszkiewicz15.03.2018, 07:37; Aktualizacja: 15.03.2018, 08:21
KRS nie ma przewodniczącego od 5 marca br. Wówczas to z funkcji tej zrezygnowała prof. Małgorzata Gersdorf, która w ten sposób chciała podkreślić, że nie zgadza się z nowym sposobem wyboru sędziów do rady.

KRS nie ma przewodniczącego od 5 marca br. Wówczas to z funkcji tej zrezygnowała prof. Małgorzata Gersdorf, która w ten sposób chciała podkreślić, że nie zgadza się z nowym sposobem wyboru sędziów do rady.źródło: ShutterStock

Nie I prezes Sądu Najwyższego, a prezes Trybunału Konstytucyjnego zwoła pierwsze posiedzenie wybranej przez Sejm KRS. Taki jest główny cel projektu nowelizacji, który wczoraj trafił do laski marszałkowskiej.

KRS nie ma przewodniczącego od 5 marca br. Wówczas to z funkcji tej zrezygnowała prof. Małgorzata Gersdorf, która w ten sposób chciała podkreślić, że nie zgadza się z nowym sposobem wyboru sędziów do rady. Ten został dokonany przez Sejm dzień później, bo 6 marca. Do dziś jednak KRS w nowym składzie nie zdołała się zebrać. A wszystko przez przepisy, które decyzję o zwołaniu posiedzenia tego organu, w sytuacji gdy nie ma przewodniczącego, pozostawiają w rękach I prezesa Sądu Najwyższego. Tymczasem funkcję tę pełni nie kto inny jak właśnie prof. Gersdorf. Istniało więc potencjalne niebezpieczeństwo, że I prezes SN wykorzysta to uprawnienie do blokowania rozpoczęcia prac nowej rady.

To się nie spodobało rządzącym. Najpierw o zwołanie posiedzenia apelował do Małgorzaty Gersdorf Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości. Ta jednak milczała, więc postanowiono rozwiązać ten pat w inny sposób. W tym celu grupa posłów PiS w ekspresowym tempie przygotowała projekt nowelizacji ustawy o KRS, wczoraj trafił on do laski marszałkowskiej. Zakłada, że posiedzenie rady po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego zwołuje już nie I prezes SN, a prezes TK (obecnie funkcję tę pełni Julia Przyłębska). On również będzie wskazywał członka KRS (spośród sędziów), który takiemu posiedzeniu będzie przewodniczyć. Autorzy zmian nawet nie kryją swoich motywacji i w uzasadnieniu projektu piszą wprost: „celem projektowanej regulacji jest wprowadzenie skutecznych instrumentów umożliwiających (...) szybkie zwołanie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa i wybór Przewodniczącego”.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

 • prawnik(2018-03-15 08:42) Zgłoś naruszenie 2514

  A dlaczego Julia Przyłębska, a nie Jarosław Szarek (prezes IPN). Albo Charlie Chaplin (kto zabroni uchwalić, że ten wielki wizjoner kina już 80 lat temu przewidział, że otrzyma od polskiego Sejmu prawo do zwoływania KRS i dokonał skutecznego wyznaczenia terminu posiedzenia). Wszystkie rozwiązania są równie absurdalne, a to z Chaplinem przynajmniej jest śmieszne.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • dr.ongale(2018-03-15 08:52) Zgłoś naruszenie 196

  Kononowicz na Prezydenta RP. Nie będzie niczego ale będzie jeszcze bardziej śmiesznie

  Odpowiedz
 • Mecenas(2018-03-15 09:09) Zgłoś naruszenie 1830

  Gersdorf - to przykład jak działały postkomunistyczne sądy "na telefon". Baba, która nie odbyła żadnej aplikacji,, a jest "sędzią SN" z kaprysu robi co chce...... Trzeba posprzątać po tym postkomunistycznym syfie jakie zostawiła PZPR/PO...!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Realista(2018-03-15 09:14) Zgłoś naruszenie 158

  Kolejny przykład polskiego dziadostwa - najpierw dziadostwem bylo stworzenie Trybunału Konstytucyjnego zamiast Izby Konstytucyjnej przy Sadzie Najwyzszym...dzieki temu wcisnieto kandydatow politycznych do TK (tak juz było znacznie wczesniej niz za rzadow PiS), teraz tworzy sie kolejna proteze pod warunki polityczne... CZEKAM AZ KTOS ROZLICZY POSŁOW ZA TWORZENIE KOLEJNYCH NIEPOTRZEBNYCH NIKOMU USTAW - pozniej sobie przyznaja premie bo uchwalil SEJM az 5 tys aktow prawnych!!!

  Odpowiedz
 • Tak(2018-03-15 10:05) Zgłoś naruszenie 1425

  Blokowanie i nie zwoływane pierwszego posiedzenia KRS jest skandalicznym zachowaniem sędzi Gersdorf. To jest motyw stricte polityczny A nie merytoryczno-prawny. A Pani Sędzia ma OBOWIĄZEK przestrzegać prawo a nie kaprysic.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Ścierny(2018-03-15 09:19) Zgłoś naruszenie 126

  PiSiska jak nie maią niczego pod ręką to Tyłek Szkłem Wycierają

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • z.(2018-03-15 10:35) Zgłoś naruszenie 817

  Bez nerwów. Na początku kwietnia Gersdorf kończy urzędowanie i przechodzi w stan spoczynku

  Odpowiedz
 • fisher(2018-03-15 19:39) Zgłoś naruszenie 33

  zamiast wolfgangowej przybledy rownie dobrze moglby to zrobic jakis ssak lesny mijany przy trasie. taki sam efkt, ta sama kultura pracy.

  Odpowiedz
 • mecenas(2018-03-15 17:04) Zgłoś naruszenie 12

  A sprawy w dalszym ciągu toczą się latami odwołania od odwołania. Kpina z sądu .Kiedy będą zmiany

  Odpowiedz
 • s(2018-03-17 07:39) Zgłoś naruszenie 00

  Niepotrzebna nerwowość rządzących. Trzeba było dać szansę prof. Gersdorf naruszyć prawo, nie dopełnic obowiązków. Mielibyśmy szansę poczytać różnych beukotów pseudoautorytetów broniących łamania prawa. Taka anarchia made in Poland.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane