statystyki

Fronczek o ustawach komorniczych: Wciąż mamy poważne zastrzeżenia do wielu rozwiązań [WYWIAD]

autor: Piotr Szymaniak12.03.2018, 07:26; Aktualizacja: 12.03.2018, 08:04
Rafał Fronczek

Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczejźródło: Materiały Prasowe

Dla efektywnego wykonywania wyroków sądowych kluczowe znaczenie ma stabilność funkcjonowania kancelarii komorniczych. Przyjęte ustawy jej nie gwarantują - mówi w wywiadzie dla DGP Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Jutro Senat zajmie się ustawami komorniczymi: ustrojową i kosztową. Mają ograniczyć patologie, wzmocnić prawa dłużników, zwiększyć szybkość i skuteczność egzekucji. Uda się zrealizować te cele?

Przepisy koncentrują się na zwiększeniu nadzoru nad komornikami. Jednak obecnie wcale nie mamy do czynienia z patologiami. Od dwóch lat obowiązują przepisy zaostrzające odpowiedzialność dyscyplinarną komorników i wprowadzające – o co zabiegaliśmy – instytucję rzecznika dyscyplinarnego, który w zeszłym roku przeprowadził 276 postępowań wyjaśniających. Do komisji dyscyplinarnej wpłynęły 92 wnioski o wszczęcie postępowania, 44 pochodziły od rzecznika dyscyplinarnego, a 17 od ministra sprawiedliwości, więc samorząd nie jest bezczynny. Te ustawy nie zawierają rozwiązań, które by poprawiły szybkość i skuteczność egzekucji. Chyba że do takich zaliczymy zmniejszenie limitów przyjmowania spraw spoza rewiru i ograniczenie wierzycielowi prawa wyboru komornika do obszaru apelacji. Nasze analizy pokazują, że kancelarie działające lokalnie są bardziej skuteczne od tych prowadzących sprawy z wyboru, a mniejsze są skuteczniejsze od większych.

Dodałbym do tego bonus w postaci obniżenia opłaty do 3 proc. w przypadku szybkiej spłaty długów.

To ukłon w stronę dłużników, którzy nie z własnej winy nie uregulowali należności przed skierowaniem sprawy do komornika. Jednak regulować zobowiązania powinno się przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego, do czego motywować ma obawa przed poniesieniem wynikających z tego kosztów. Bo opłaty egzekucyjne oprócz charakteru fiskalnego muszą mieć też charakter prewencyjny. Trudno więc uznać, że opłata w wysokości 3 proc. będzie miała charakter motywacyjny w stosunku do dłużników, którzy z całą świadomością nie spłacają długów. Dla efektywnego wykonywania wyroków sądowych kluczowe znaczenie ma stabilność funkcjonowania kancelarii komorniczych, a ustawy w tym kształcie tego nie gwarantują.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (23)

  • Qba(2018-03-12 10:16) Zgłoś naruszenie 232

    3% nie jest dla tych dłużników, którzy nie zapłacili nie z własnej winy, ale dla cwaniaków. Odsetki za opóźnienie + 3% może się okazać tańsze od kredytu. Tak więc: dłużnicy którzy mają kasę, ale nie płacą z premedytacją zapłacą najniższe koszty, cała rzesza emerytów pożyczających na węgiel i pracowników etatowych na niewysokim wynagrodzeniu zapłaci 10%. Można i tak.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • hiu(2018-03-12 15:09) Zgłoś naruszenie 195

    Jak czytałem ustawę to się uśmiałem..tylko totalny desperat w takim otoczeniu prawnym będzie za te 4.000 zł. wykonywał ten zawód. Finansowanie na marnym poziomie, ale skoro rzund chce ulzyć dłużnikom niechaj za free udziela odpowiedzi z ZUSU, USU...banków państwowych, cepików itp. bo dlaczego na każdej sprawie kosi po 300 zł. a komornik nic nie dostaje, nawet 150 złotych na start. Widzę tych chętnych do zawodu. lepiej dwa pozwy na miecha napisać niż się taplać w takim wielkim szambie... Ciekawe jak komornik ogarnie sam teren 4 gmin, egzekucję z nieruchomości, przyjęcia stron i księgowania, plany podziału itd. Wyobraźnia 2 latka była by wystarczająca żeby ogarnąć że ten nie ogarnie

    Odpowiedz
  • lol(2018-03-12 11:31) Zgłoś naruszenie 183

    Czemu media głośno nie krzyczą, że Państwo położyło swoje pazerne łapska na opłatę egzekucyjną i doi od dłużników grube pieniądze???

    Odpowiedz
  • zygmunt(2018-03-12 09:05) Zgłoś naruszenie 1435

    Pan Prezes na fotce wykarmiony, dobrze odżywiony. Może by tak Urząd Skarbowy opublikował jego PiT z ostatnich 5 lat. Ja od 12 lat jestem radnym w gminie, i muszę co rok publikować oświadczenia majątkowe

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Rudy(2018-03-12 11:13) Zgłoś naruszenie 111

    Chyba bez radnym skoro w tym tonie ...

    Odpowiedz
  • Biedny emeryt(2018-03-12 16:04) Zgłoś naruszenie 65

    jJa juz 20 lat splacam komornika prowadzilem dzialalnosc bo moj zaklad splajtowal i musialem sie sam wziasc za jakas robote do dis tego zaluje ma 72 lata 750 emerytury i co z tego jestem schorowany a dlug jest coraz wiekszy bo odsetki sa dwa razy wieksze i chyba nigdy nie splace chocbym chcial .A poprzedni rzad tyle sobie nafundowal milionow i nic mu nie jest zeby nie PIS to by doprowadzil nas do ruiny.I co ja mam biedny zrobic. Upadlosc oglosic moj stary dom przedwojenny do remontu sprzedadza za kilka srebnikow a ja pojde do bloku , tak mowia ze starego drzewa sie nie przesadza moja zona mowi ze oglosimy upadlosc a ja jej odpowiadam ze predzej umre niz do bloku pojde bo nigdy nie mieszkalem w blkou i bylo by mi ciezko znalezc sie w tej sytuacji.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Pracownik kancelarii(2018-03-14 12:38) Zgłoś naruszenie 61

    Najbardziej wkurza fakt, że przychodzą zajęcia od policjantów, strażaków, służby więziennej i chłopaki w moim wieku zarabiają więcej ode mnie - zarabiają około 4000 - 5000 złotych. Pytam się za co ? Skoro komornik ma zarabiać 5.000 -10.000 zł. to dlaczego szeregowy mundurowy tyle zarabia nie mając na głowie takiego ciężaru i odpowiedzialności za całą firmę. Będą mieli wcześniejsze emerytury i awanse. Pomimo tego, że pracuję ciężej jako pracownik, mam lepsze wykształcenie i więcej ryzykuje i do tego projektuje postanowienia i merytorycznie większość z nich do pięt mi nie dorasta. Mam mniej o wiele od pracownika biura poselskiego pijącego sobie kawkę, referendarza sądowego.... nie narzekam do tej pory na szefa bo on zarabia tyle, że nie ma już z czego dać, a nawet dopłaca.... teraz będzie gorzej. I taki pracownik MS czy poseł śmie w ogóle zajmować się kwestią naszych zarobków. To jest kpina z nas. Proszę zagwarantować nam zarobki z Sądu na przyzwoitym poziomie. Skoro Skarb Państwa będzie ściągał z egzekucji takie myto i z listami będziemy biegać za darmo niech zagwarantuje nam przyzwoite wynagrodzenie z kasy Sądu. W zakresie wynagrodzeń pracowników kancelarii miarka się przebiera..... Jak komornicy nie zamkną kancelarii ze względów finansowych to zamkną z powodu braku rąk do pracy. Bo jeśli myślicie, że ktoś będzie za darmo pracował w takim młynie, bo sobie napisaliście, że asesura czy aplikacja służy do nauki zawodu, a pracownicy to w ogóle niech siedzą cicho, to jesteście w błędzie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gość(2018-03-13 09:16) Zgłoś naruszenie 51

    Komornicy nie będą działać to pojawią się firmy " windykacyjne" rodem z filmu "Dług" ale teraz wszyscy zadowoleni .

    Odpowiedz
  • Adam O(2018-03-12 22:21) Zgłoś naruszenie 37

    Znowu lamenty i wspomnienia ok. 20 odejść z zawodu rocznie. Tymczasem o prawie 400 kandydatach na komorników, którzy przystąpili do egzaminu w ubiegłym tygodniu NIC.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • okradany komuchnika(2018-03-12 12:04) Zgłoś naruszenie 24

    Niech je tą karmę co go na wózek zaprowadzi, a potem zostanie mu długopis w zębach

    Odpowiedz
  • Biedny emeryt(2018-03-12 16:04) Zgłoś naruszenie 24

    jJa juz 20 lat splacam komornika prowadzilem dzialalnosc bo moj zaklad splajtowal i musialem sie sam wziasc za jakas robote do dis tego zaluje ma 72 lata 750 emerytury i co z tego jestem schorowany a dlug jest coraz wiekszy bo odsetki sa dwa razy wieksze i chyba nigdy nie splace chocbym chcial .A poprzedni rzad tyle sobie nafundowal milionow i nic mu nie jest zeby nie PIS to by doprowadzil nas do ruiny.I co ja mam biedny zrobic. Upadlosc oglosic moj stary dom przedwojenny do remontu sprzedadza za kilka srebnikow a ja pojde do bloku , tak mowia ze starego drzewa sie nie przesadza moja zona mowi ze oglosimy upadlosc a ja jej odpowiadam ze predzej umre niz do bloku pojde bo nigdy nie mieszkalem w blkou i bylo by mi ciezko znalezc sie w tej sytuacji.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Lolo pindolo (2018-03-12 18:53) Zgłoś naruszenie 13

    Żal im tyłki ściska

    Odpowiedz