statystyki

MS: Skrócenie okresu przedawnienia roszczeń nie zablokuje sądów

autor: Piotr Szymaniak07.03.2018, 07:30; Aktualizacja: 07.03.2018, 09:05
Projekt przewiduje, że do roszczeń powstałych przed wejściem w życie nowelizacji i w tym dniu jeszcze nieprzedawnionym stosuje się nowe regulacje.

Projekt przewiduje, że do roszczeń powstałych przed wejściem w życie nowelizacji i w tym dniu jeszcze nieprzedawnionym stosuje się nowe regulacje.źródło: ShutterStock

Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach rozpoczęła prace nad rządowym projektem nowelizacji kodeksu cywilnego, który przewiduje zmianę okresu przedawnienia roszczeń. Podstawowy, 10-letni termin wynikający z art. 118 k.c. (od którego kodeks przewiduje wiele wyjątków) ma zostać skrócony do 6 lat.

– To tendencja ogólnoeuropejska. We Francji skrócono ten okres z 30 do 5 lat, w Czechach i Niemczech podstawowy okres wynosi 3 lata, a w Wielkiej Brytanii – 6 lat – tłumaczył dr Jarosław Świeczkowski, doradca sejmowej komisji. I przypominał, że nieistniejąca już komisja kodyfikacyjna prawa cywilnego (rozwiązane przez obecnego ministra sprawiedliwości) postulowała skrócenie terminu przedawnienia roszczeń do 3 lat.

– Przyjęty przez nas 6-letni termin stanowi dwukrotność terminu przedawnienia dla roszczeń okresowych i tych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – tłumaczył Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane