statystyki

MS: Skrócenie okresu przedawnienia roszczeń nie zablokuje sądów

autor: Piotr Szymaniak07.03.2018, 07:30; Aktualizacja: 07.03.2018, 09:05
Projekt przewiduje, że do roszczeń powstałych przed wejściem w życie nowelizacji i w tym dniu jeszcze nieprzedawnionym stosuje się nowe regulacje.

Projekt przewiduje, że do roszczeń powstałych przed wejściem w życie nowelizacji i w tym dniu jeszcze nieprzedawnionym stosuje się nowe regulacje.źródło: ShutterStock

Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach rozpoczęła prace nad rządowym projektem nowelizacji kodeksu cywilnego, który przewiduje zmianę okresu przedawnienia roszczeń. Podstawowy, 10-letni termin wynikający z art. 118 k.c. (od którego kodeks przewiduje wiele wyjątków) ma zostać skrócony do 6 lat.

– To tendencja ogólnoeuropejska. We Francji skrócono ten okres z 30 do 5 lat, w Czechach i Niemczech podstawowy okres wynosi 3 lata, a w Wielkiej Brytanii – 6 lat – tłumaczył dr Jarosław Świeczkowski, doradca sejmowej komisji. I przypominał, że nieistniejąca już komisja kodyfikacyjna prawa cywilnego (rozwiązane przez obecnego ministra sprawiedliwości) postulowała skrócenie terminu przedawnienia roszczeń do 3 lat.

– Przyjęty przez nas 6-letni termin stanowi dwukrotność terminu przedawnienia dla roszczeń okresowych i tych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – tłumaczył Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane