statystyki

Podpis pod projektem nie tylko na papierze

autor: Piotr Szymaniak07.03.2018, 07:51; Aktualizacja: 07.03.2018, 09:09
podpis, umowa, dokument

RPO, powołując się na propozycje ekspertów, wskazuje, że procedura elektronicznego poparcia inicjatyw obywatelskich mogłaby polegać chociażby na przesłanej przez internet do organizatora (np. komitetu), podpisanej elektronicznie, treści proponowanego aktu prawnego.źródło: ShutterStock

Rzecznik praw obywatelskich zwraca uwagę na potrzebę wprowadzenia przepisów umożliwiających składanie podpisów pod obywatelskimi projektami ustawy także drogą elektroniczną.

– Wykorzystywanie nowoczesnych technologii mogłoby przysłużyć się między innymi zwiększeniu partycypacji obywatelskiej w życiu publicznym – zwraca uwagę dr Adam Bodnar, który w wystąpieniu do Ministerstwa Cyfryzacji postuluje wprowadzenie zmian w ustawie o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli (Dz.U. z 1999 r. nr 62, poz. 688 ze zm.).

W ostatnim czasie do RPO napływały liczne apele od obywateli w sprawie możliwości korzystania z usług elektronicznych przy składaniu deklaracji online pod inicjatywami ustawodawczymi oraz wnioskami o przeprowadzenie referendum lokalnego lub ogólnokrajowego.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane