statystyki

Tworzenie prawa w Polsce: Na kolanie i bez konsultacji

autor: Piotr Szymaniak11.12.2017, 07:22; Aktualizacja: 11.12.2017, 07:56
paragrafy

Kuleje też współpraca na linii rząd – Rada Dialogu Społecznego.źródło: ShutterStock

Najnowszy raport działającego przy Fundacji Batorego Obywatelskiego Forum Legislacji, obejmujący drugi rok rządów Prawa i Sprawiedliwości, pokazuje, że z tworzeniem prawa nadal jest bardzo źle. Eksperci wytykają m.in. pomijanie konsultacji lub skracanie okresu opiniowania dzięki nagminnemu korzystania z możliwości procedowania projektów rządowych w trybie pilnym.

W porównaniu do pierwszego roku rządów PiS, odsetek uchwalonych ustaw, których projekty skierowano do Sejmu ścieżką poselską (a więc niewymagającą konsultacji czy tworzenia oceny skutków regulacji), spadł z 40 do 12,5 proc. Z tym że akurat w ten sposób pod obrady trafiały bardzo ważne akty, jak choćby ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej i Sądzie Najwyższym czy nowelizacje prawa o ustroju sądów powszechnych lub o ochronie przyrody (tzw. lex Szyszko).

Teoretycznie wzrósł, i to ponad dwukrotnie, średni czas pracy nad projektem, który teraz wynosi 190 dni. Ale znów, jak przyznaje Grażyna Kopińska z Fundacji Batorego, statystyki zawyża ustawa o obrocie instrumentami finansowymi, tworzona przez 892 dni i obywatelska ustawa dotycząca emerytur policyjnych, która na uchwalenie czekała 661 dni. Obydwa projekty były upublicznione jeszcze w poprzedniej kadencji, ale niewniesione do Sejmu, więc nie objęła ich zasada dyskontynuacji. – Poza tym całkowity czas pracy nad 21 ustawami, co stanowi prawie 10 proc. ogółu uchwalonych, był krótszy niż miesiąc. To okres od momentu upublicznienia projektu do podpisania aktu przez prezydenta – zwraca uwagę Grażyna Kopińska.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • forr(2017-12-11 18:23) Zgłoś naruszenie 12

    Fundacja Batorego - to ci sponsorowani przez Sorosa? Nie bronię PIS-u bo mi podpadli i robią dziadostwa nie mniej niż poprzednicy, ale trzeba być sprawiedliwym, megadziadostwo to się zaczęło już za rządów PO. Przepisy z tamtego okresu były takie, że nikt tego nie mógł zrozumieć. Ten cały legislacyjny syf trwa w tym kraju od lat.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane