statystyki

Umowy sprzedaży nieruchomości niełatwe do podważenia

autor: Katarzyna Królikiewicz, Marcin Rżysko07.03.2018, 07:51; Aktualizacja: 07.03.2018, 09:11
balkon, nieruchomość

Prawomocny wyrok skazujący zapadły w sprawie dotyczącej umowy sprzedaży nieruchomości nie będzie automatycznie przesądzać o nieważności tej umowy.źródło: ShutterStock

Kontrowersje wokół problematyki obrotu roszczeniami reprywatyzacyjnymi oraz informacje prasowe dotyczące związanych z nim postępowań karnych skłaniają do refleksji nad wpływem ewentualnych wyroków skazujących zapadłych w takich postępowaniach na ważność umów sprzedaży nieruchomości.

Zgodnie z ogólną zasadą, ustalenia wydanego w postępowaniu karnym prawomocnego wyroku skazującego co do popełnienia przestępstwa wiążą sąd w postępowaniu cywilnym. Mogłoby się zatem wydawać, że wydanie prawomocnego wyroku skazującego będzie mieć proste przełożenie na możliwość stwierdzenia nieważności umowy sprzedaży nieruchomości, a udowodnienie niezbędnych do tego okoliczności będzie jedynie formalnością. Analiza orzecznictwa dotyczącego stwierdzenia nieważności umów sprzedaży zawartych w wyniku przestępstwa wskazuje jednak, że oprócz ustaleń poczynionych w postępowaniu karnym, w takiej sytuacji będą musiały być wzięte pod uwagę także okoliczności dotyczące samej umowy sprzedaży.

Przykładowo przestępstwem o istotnym znaczeniu dla obrotu nieruchomościami, również w kontekście problematyki dotyczącej reprywatyzacji, jest czyn określony w art. 296 kodeksu karnego, polegający na wyrządzeniu znacznej szkody m.in. osobie fizycznej lub osobie prawnej przez osobę obowiązaną do zajmowania się jej sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą w wyniku nadużycia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków. Wydanie wyroku skazującego za zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości za kwotę znacznie poniżej rzeczywistej wartości nieruchomości może skutkować odpowiedzialnością odszkodowawczą po stronie skazanego, ale niekoniecznie będzie miało wpływ na ważność albo nieważność samej umowy sprzedaży.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Bogusław Wierzbicki(2018-03-07 13:23) Zgłoś naruszenie 00

    Nieważność umowy sprzedaży nieruchomości w świetle braku ustawy do art. 129 ust. 2 Konstytucji RP z 1997 r. W braku tej ustawy wciąż Ministrem Sprawiedliwości jest S. Iwanicki. Pozbawione jego podpisu wadliwe są wszystkie powołania notariusza po 2001 r. W braku tej ustawy wadliwe są wszystkie powołania sędziego wydane po dniu 23 grudnia 2000 r. bez podpisu Marszałka Sejmu III kadencji. Pozbawione jego podpisu wadliwe są wszystkie ustawy wydane po tym dniu i w efekcie nie ma bezpośrednich wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane