statystyki

Komisarze wyborczy: Jak wskazać stu najlepszych prawników?

autor: Tomasz Żółciak07.03.2018, 07:23; Aktualizacja: 07.03.2018, 08:45
Komisja nie będzie mogła blokować procesu wyboru, nawet jeśli będzie miała zastrzeżenia do kandydatów.

Komisja nie będzie mogła blokować procesu wyboru, nawet jeśli będzie miała zastrzeżenia do kandydatów.źródło: ShutterStock

W przyszłym tygodniu MSWiA przedstawi swoich kandydatów na komisarzy wyborczych. Procedura ich wyłaniania budzi wątpliwości co do możliwości arbitralnego wyboru przez szefa resortu.

Zgodnie z nową ordynacją liczba komisarzy wyborczych wzrośnie z dotychczasowych 51 do 100, a kandydatów na te stanowiska wskaże minister spraw wewnętrznych i administracji. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że MSWiA przedstawi swoje propozycje Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) w dwóch krokach – do 12 i do 15 marca. Kandydatów będzie więcej niż 100, by PKW miała wybór. Na razie to minister Joachim Brudziński ma w kim przebierać. Do resortu wpłynęły 772 zgłoszenia – 119 od sędziów, 78 od adwokatów i 120 od radców prawnych. W ostatni weekend część zdawała egzamin sprawdzający wiedzę z prawa wyborczego. Zwolnieni z niego byli sędziowie, którzy – jak wskazuje MSWiA – „są lub byli komisarzami wyborczymi albo pełnili inne funkcje związane ze stosowaniem prawa wyborczego”.

Posłanka PO Beata Małecka-Libera zwraca uwagę, że sprawa egzaminu nie została w żaden sposób uregulowana w nowej ustawie. Wśród przesłanek niezbędnych do zostania komisarzem jest m.in. wyższe wykształcenie prawnicze, brak przynależności do partii politycznej oraz warunek niekaralności za przestępstwo umyślne.

Posłanka w interpelacji skierowanej do MSWiA dopytuje: – Jakimi kryteriami będzie kierował się minister podczas umieszczania na liście do PKW osób, które uzyskają pozytywny wynik na egzaminie i będzie ich więcej niż 100? Czy będą brane pod uwagę jedynie osoby z najwyższą liczbą punktów? Co jeśli przykładowo 200 osób będzie miało tę samą liczbę punktów?


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane