statystyki

Jak będą wyglądać wybory samorządowe? Nadchodzi rozmowa ostatniej szansy

autor: Tomasz Żółciak13.03.2018, 07:36; Aktualizacja: 13.03.2018, 08:32
Wojciech Hermeliński

Wojciech Hermelińskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Leszek Szymański

Sposób przeprowadzenia jesiennych wyborów samorządowych może zależeć od dzisiejszego spotkania szefa Państwowej Komisji Wyborczej Wojciecha Hermelińskiego z szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim.

Spotkanie zaplanowano na godz. 15, a zabiegał o nie sędzia Hermeliński. Chodzi o problemy, z jakimi musi zmierzyć się KBW, czyli Krajowe Biuro Wyborcze (od ponad tygodnia pod rządami nowej szefowej Magdaleny Pietrzak). Znaków zapytania jest sporo, a czasu niewiele. Zgodnie z komunikatem PKW wybory powinny odbyć się w jedną z trzech niedziel: 21 lub 28 października, ewentualnie 4 listopada.

Aktualnie są trzy najbardziej problematyczne tematy, co do których mogą dziś zapaść jakieś rozstrzygnięcia:

Brak chętnych na urzędników wyborczych. Jak niedawno szacowało KBW (jeszcze za rządów Beaty Tokaj), potrzeba ich ok. 5,9 tys. Ale z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że jak dotąd zgłosiło się zaledwie 415 osób, z czego 75 nie spełniało wymogów formalnych. Tymczasem czas na zgłaszanie się kandydatów właśnie mija. Aplikować można w ciągu 21 dni od momentu opublikowania stosownej informacji na internetowej stronie właściwej delegatury KBW. I tak np. dzisiaj upływa termin na zgłoszenia w Szczecinie, a w Warszawie – w czwartek. Cały korpus urzędników powinien być gotowy do działania od maja. – Ustawodawca wprowadził zasadę, że urzędnik wyborczy nie może wykonywać swoich obowiązków w gminie, gdzie jest zatrudniony, i podejrzewam, że to jest główny powód, że ludzie nie chcą się zgłaszać – zdiagnozował sytuację Wojciech Hermeliński na antenie Radia Plus. Samorządowcy dodają, że w grę wchodzi też kwestia wynagrodzenia (urzędnik wyborczy zarobi dokładnie 4473,55 zł, przy założeniu, że będzie on wykonywał swoje zadania w pełnym miesięcznym wymiarze czasu).


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Patryk(2018-03-14 08:19) Zgłoś naruszenie 00

    Za 4400 zł brutto to moga sie w nos pocałowac... Czas pracy nie normowany wiec nie 8 godzin a moze 16 lub wiecej na dobe, do tego jak cos podzie nie tak (a pojdzie bo wszystko to jedna wielka prowizorka) to taka osoba bedzie ciagana po prokuraturach i sadach, gdzie bedzie udowadniac ze nie jest wielbladem,a prokurator z politycznego nadania bedzie szukał winnych nie wsrod politykow ale tych co rzetelnie pracowali. DZIEKUJE bardzo.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane