statystyki

Granice happeningu. ETPC rozstrzygnął jedną z najciekawszych spraw ostatnich miesięcy

autor: Patryk Słowik06.03.2018, 20:00; Aktualizacja: 07.03.2018, 08:34
Trybunał uznał, że państwa, które ratyfikowały konwencję, mają prawo do sankcjonowania karnie zachowań godzących w historyczną wrażliwość obywateli.

Trybunał uznał, że państwa, które ratyfikowały konwencję, mają prawo do sankcjonowania karnie zachowań godzących w historyczną wrażliwość obywateli.źródło: ShutterStock

Czy za usmażenie jajek na patelni nad płomieniem będącym częścią Grobu Nieznanego Żołnierza można zostać skazanym na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu? Zdaniem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka – tak. Rozstrzygnął on jedną z najciekawszych spraw ostatnich miesięcy, czyli spór między Anną Sinkową a Ukrainą.

W 2010 r. Sinkowa wraz z trójką przyjaciół nagrali film przy kijowskim Grobie Nieznanego Żołnierza. Nad płomieniem smażyli jajka i podgrzewali kiełbaski. Chcieli w ten sposób zaprotestować przeciwko marnowaniu gazu ziemnego przez biedną Ukrainę. Film trafił do internetu. Po pewnym czasie Sinkowa została zatrzymana. Trzy miesiące spędziła w areszcie. Usłyszała wyrok trzech lat pozbawienia wolności w zawieszeniu za zbezczeszczenie grobu.

Sinkowa uważała, że ukraińskie władze w ten sposób kneblują aktywistom usta. Postanowiła złożyć skargę do ETPC. Trybunał w wydanym kilka dni temu orzeczeniu uznał, że Ukraina nie naruszyła art. 10 konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, który mówi o wolności wyrażania opinii. Wyrok zapadł stosunkiem głosów 4:3.

Większość sędziów uznała, że kobieta powinna lepiej dobrać środek ekspresji. W praktyce jej happening został przez wielu odebrany nie jako walka o środowisko naturalne, lecz bezczeszczenie symbolicznego miejsca pochówku ukraińskich żołnierzy.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane