statystyki

Darowizna i świadczenia w jednym akcie notarialnym

autor: Michał Culepa01.03.2018, 07:23; Aktualizacja: 01.03.2018, 08:18
Darowizna i świadczenia

Darowizna i świadczeniaźródło: ShutterStock

Małżeństwo D. zawarło ze swoją córką Anną N. umowę darowizny. Rodzice przekazali kobiecie nieruchomość wraz z rodzinnym domem, z kolei N. miała zapewnić im dożywotnią opiekę, a dodatkowo po ich śmierci zapłacić po 80 tys. zł każdej z dwóch sióstr. Kobieta wobec rodziców obowiązek wypełniła, jednak po ich śmierci ociągała się z wypłaceniem ustalonej sumy jednej z sióstr, Izabeli C. Wywołało to konflikt, który zaprowadził obie panie do sądu.

Tam już w I instancji C. uzyskała korzystny wyrok – sąd zasądził na jej rzecz ustaloną w umowie darowizny sumę. Rzecz w tym, że postanowienia umowy były niestandardowe, co starał się wykorzystać pełnomocnik Anny N. W apelacji zwrócił on uwagę, że w jednym akcie notarialnym znalazła się umowa darowizny i umowa o świadczenie na rzecz osoby trzeciej. A takie ukształtowanie obowiązku obdarowanej jest, jak argumentował, niedopuszczalne prawnie.

Pełnomocnik przypomniał, że darowizna jest świadczeniem nieodpłatnym, spełnianym pod tytułem darmym, a tu dochodzi do obciążenia obdarowanego określonym świadczeniem.

Sąd II instancji nie zgodził się jednak z taką wykładnią umowy i oddalił apelację, a wyrok ten potwierdził Sąd Najwyższy, oddalając także skargę kasacyjną obdarowanej. Zdaniem SN obowiązująca od wielu lat wykładnia przepisów o darowiźnie nie sprzeciwia się wprowadzaniu do takich umów obowiązku spełniania w stosunku do osób trzecich określonych świadczeń.


Pozostało 29% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • wacław(2018-03-01 14:06) Zgłoś naruszenie 81

  Mam prośbę do redakcji gdyby ktoś opisał umowę darowizny na wypadek śmierci. Bardzo ciekawa konstrukcja.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Maria kozlowska(2018-03-01 19:00) Zgłoś naruszenie 23

  Dlaczego teraz wstrzymano wykup mieszkan w gdansk brzezno. Przeciez sa wykupione przez stocznie pølnocna dla swoich pracownikøw juz w latach. 90 tych.co teraz z tymi co chca wykupic te mieszkania dla siebie przeciez mieszkaja tu 40 pare lat.

  Odpowiedz
 • Ala(2018-03-05 08:50) Zgłoś naruszenie 00

  Chyba już czas, aby osoby udzielające publicznych opinii prawnych ponosiły za ich treść odpowiedzialność !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane