statystyki

Darowizna i świadczenia w jednym akcie notarialnym

autor: Michał Culepa01.03.2018, 07:23; Aktualizacja: 01.03.2018, 08:18
Darowizna i świadczenia

Darowizna i świadczeniaźródło: ShutterStock

Małżeństwo D. zawarło ze swoją córką Anną N. umowę darowizny. Rodzice przekazali kobiecie nieruchomość wraz z rodzinnym domem, z kolei N. miała zapewnić im dożywotnią opiekę, a dodatkowo po ich śmierci zapłacić po 80 tys. zł każdej z dwóch sióstr. Kobieta wobec rodziców obowiązek wypełniła, jednak po ich śmierci ociągała się z wypłaceniem ustalonej sumy jednej z sióstr, Izabeli C. Wywołało to konflikt, który zaprowadził obie panie do sądu.

Tam już w I instancji C. uzyskała korzystny wyrok – sąd zasądził na jej rzecz ustaloną w umowie darowizny sumę. Rzecz w tym, że postanowienia umowy były niestandardowe, co starał się wykorzystać pełnomocnik Anny N. W apelacji zwrócił on uwagę, że w jednym akcie notarialnym znalazła się umowa darowizny i umowa o świadczenie na rzecz osoby trzeciej. A takie ukształtowanie obowiązku obdarowanej jest, jak argumentował, niedopuszczalne prawnie.

Pełnomocnik przypomniał, że darowizna jest świadczeniem nieodpłatnym, spełnianym pod tytułem darmym, a tu dochodzi do obciążenia obdarowanego określonym świadczeniem.

Sąd II instancji nie zgodził się jednak z taką wykładnią umowy i oddalił apelację, a wyrok ten potwierdził Sąd Najwyższy, oddalając także skargę kasacyjną obdarowanej. Zdaniem SN obowiązująca od wielu lat wykładnia przepisów o darowiźnie nie sprzeciwia się wprowadzaniu do takich umów obowiązku spełniania w stosunku do osób trzecich określonych świadczeń.


Pozostało jeszcze 29% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • wacław(2018-03-01 14:06) Zgłoś naruszenie 81

  Mam prośbę do redakcji gdyby ktoś opisał umowę darowizny na wypadek śmierci. Bardzo ciekawa konstrukcja.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Maria kozlowska(2018-03-01 19:00) Zgłoś naruszenie 23

  Dlaczego teraz wstrzymano wykup mieszkan w gdansk brzezno. Przeciez sa wykupione przez stocznie pølnocna dla swoich pracownikøw juz w latach. 90 tych.co teraz z tymi co chca wykupic te mieszkania dla siebie przeciez mieszkaja tu 40 pare lat.

  Odpowiedz
 • Ala(2018-03-05 08:50) Zgłoś naruszenie 00

  Chyba już czas, aby osoby udzielające publicznych opinii prawnych ponosiły za ich treść odpowiedzialność !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane