Organizacje kontra Zbigniew Ziobro: Rozpoczyna się walka o starszych sędziów

autor: Małgorzata Kryszkiewicz01.03.2018, 07:23; Aktualizacja: 01.03.2018, 07:57
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Całe zamieszanie to efekt wejścia w życie niektórych przepisów lipcowej nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnychźródło: ShutterStock

Ci, którym minister sprawiedliwości nie przedłużył okresu orzekania, mogą liczyć na pomoc m.in. SSP „Iustitia” i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (25)

  • Mecenas(2018-03-01 10:18) Zgłoś naruszenie 4851

    pytanie - czy sądy są dla sędziów ? czy też sądy są dla społeczeństwa ???? To że jakieś starej babie po 60-tce nudzi się w życiu nie znaczy, że ma być sędzią, bo taki ma kaprys.....

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Czarek(2018-03-01 13:11) Zgłoś naruszenie 4427

    Zainteresował mnie nie artykuł a Pani Kryszkiewicz która pisze pod zamówienie sędziów.. Jeżeli chodzi o TSUE, to złożyłem 100 wniosków o wystąpienie polskich sędziów do TSUE - nie odważyli się na ani jeden wniosek. PRZYPOMINAM PANI KRYSZKIEWICZ: TSUE ORZEKŁ, ZE SĘDZIOWIE PONOSZĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SZKODY WYRZĄDZONE OBYWATELOM. Proszę sobie ten wyrok odnaleźć A jak sędziowie się zachowuję i grożą Policją za żądania ujawnienia ich tożsamości - niech Pani obejrzy na Youtube: Sąd Apelacyjny w Szczecinie groźby i oszustwa. Osobiście uważam, że rażąco Pani narusza etykę i jest sprzedajnym pismakiem na zamówienie sędziów. Wstyd.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Konsument(2018-03-01 12:27) Zgłoś naruszenie 3123

    Czyli kasta w obronie swoich interesów nagle potrafi zadać pytanie prejudycjalne do TSUE, ale gdy wnioskują o takie pytanie konsumenci w sporach z bankami to wszyscy sędziowie odmawiają. Sędziowie powinni ponosić bardzo surowe kary za niezgodne z prawem orzeczenia - w swoich sprawach nagle zauważają prawo europejskie a w konsumenckich już nie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • piłsudski józef(2018-03-01 11:39) Zgłoś naruszenie 3020

    WSZYSCY WON !

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Czarek(2018-03-01 23:59) Zgłoś naruszenie 274

    Pani Kry7szkiewicz sama sobie nabija niechętne kciuki. To takie żenua, że aż śmieszne.

    Odpowiedz
  • uczestnik w sprawie(2018-03-01 21:28) Zgłoś naruszenie 251

    A w sądach sprawy się ciągną latami bo odwołanie od odwołania i tak przez lata. Zmieńcie to prawo.

    Odpowiedz
  • o(2018-03-01 10:25) Zgłoś naruszenie 1836

    bronią swojej kasty, młodzi sędziowie nie bardzo lgną do polityki

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • realista(2018-03-01 15:38) Zgłoś naruszenie 921

    Dlaczego sędziowie dopiero teraz walczą ? Bo dotyczy ich samych podłość PIS-u. Pytam , skoro są tacy odważni to dlaczego nie orzekają wprost na podstawie Konstytucji ? i jak stwierdziła prof. Ewa Łętowska " trzeba rzeżbić na podstawie Konstytucji" ,ale do tego trzeba odwagi. TK w Polsce nie ma , prezes czy wybrana legalnie? dublerzy !!! i polityczne podporządkowanie , czyszczenie orzeczeń TK ze zbioru , brak opublikowań orzeczeń poprzedniego TK. Pytania prawne do tego gremium to " farsa prawna" !!!!!!!!!!!!! i brak odwagi i odpowiedzialności............................

    Odpowiedz
  • asystent sędziego(2018-03-01 18:33) Zgłoś naruszenie 822

    W większości sędziowie ok. 60 roku życia są już bardzo znudzeni swoją służbą. Niech odchodzą. Asystenci za 1/4 (albo i mniej) ich wynagrodzenia pracują za nich.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • b, sędzia ( jeszcze nie starszy lecz zniesmaczony)(2018-03-01 17:39) Zgłoś naruszenie 623

    Zaczęło się z hukiem i z przytupem, a kończy się jak zawsze - czyli ZEREM .A w sądach marazm, z symptomami strajku włoskiego ( czynności obstrukcyjne) . I kto na tym traci ? Oczywiście podsądni , latami oczekujący na werdykty w ich sprawach.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • mecenas(2018-03-01 22:03) Zgłoś naruszenie 314

    Zgłoś naruszenie 00 Zmieńcie prawo aby sprawy nie ciągneły się latam.Odwołanie od odwołania .Parodia w wymiaru sprawiedliwości.Nie dziwię się że sądy mają dużo pracy jeżeli ta sama sprawa wraca po 20 razy, sprytny adwokat potrafi się odwoływać w nieskończoność .Panie Ziobro ... zrób Pan z tym porządek.

    Odpowiedz
  • ciekawy(2018-03-02 15:36) Zgłoś naruszenie 110

    A teraz pytanie za 120 punktów : ilu sędziów z sądów rejonowych występuje o zgodę na przedłużenie wieku orzekania ? Dlaczego o taką zgodę występują głównie ( może się mylę ale niech ktoś to sprostuje, ale konkretnie ) sędziowie którzy wykonują różne inne czynności ale nie orzekają ? Albo inaczej, jacy sędziowie ( czym się zajmujący w służbie sędziowskiej ) walczą o przedłużenie im wieku czynnego pozostania w służbie ?

    Odpowiedz
  • brak perspektywicznego myślenia(2018-03-02 13:49) Zgłoś naruszenie 010

    z mocy ustawy sędzia powinien orzekać do czasu obsadzenia jego miejsca w konkursie. ewentualnie konkursy powinny być ogłaszane z wyprzedzeniem rocznym przed odejściem danego sędziego na emeryturę. efekt obniżenia wieku emerytalnego jest taki, że sędziowie odejdą na emeryturę, a nowy - o ile w ogóle przyjdzie do danego wydziału czy sądu to - pojawi się za około 12 miesięcy. do tego czasu referat sędziego będzie musiał być podzielony na tych co zostaną ze szkodą nie tylko dla sędziów, ale przede wszystkim dla obywateli bo wszyscy podsądni będą musieli czekać dłużej na terminy czy czynności sędziego. przykładowo: w wydziale orzeka 8 sędziów każdy ma 400 spraw w wydziale. jeden odchodzi zostaje 7 sędziów i z dnia na dzień mają 450 spraw w wydziale i o 1/8 więcej spraw z bieżącego wpływu, który jest dzielony nie na 8, lecz na 7 sędziów.

    Odpowiedz