statystyki

Ustawy komornicze: Końca poprawek nie widać

autor: Piotr Szymaniak28.02.2018, 20:00
Poza tym ustawa wprowadza obowiązek filmowania czynności komorniczych wykonywanych poza kancelarią

Poza tym ustawa wprowadza obowiązek filmowania czynności komorniczych wykonywanych poza kancelariąźródło: ShutterStock

Szykuje się kolejne odsunięcie wejścia w życie ustaw komorniczych. Po dwóch latach Sejm kończy prace nad nową ustawą o komornikach sądowych oraz ustawą o kosztach komorniczych. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, obydwa akty prawne nie wejdą w życie 1 lipca 2018 r. (pierwotnie zakładano 1 stycznia 2018 r.), lecz dopiero od początku przyszłego roku.

Powolne tempo prac spowodowane było zarówno obszernością obydwu projektów, jak i nienajlepszą jakością dokumentów przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Tylko do projektu ustawy o komornikach Biuro Legislacyjne zgłosiło ponad tysiąc poprawek o charakterze redakcyjno-legislacyjnym. Dodatkowo podczas prac w komisjach wprowadzono wiele poprawek merytorycznych. Wczoraj w czasie drugiego czytania wniesiono kolejne, które przyjęła Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Oprócz przesunięcia terminu wejścia w życie ustaw doprecyzowano kwestie związane z pobieraniem opłat za poszukiwanie majątku dłużnika. I tak, jeśli namierzanie majątku w bazach i rejestrach, do których komornicy mają obowiązek się zwrócić (chodzi m.in. o organy administracji publicznej, podatkowe, rentowe, banki czy spółdzielnie mieszkaniowe), nie przyniesie rezultatu, wierzyciel będzie mógł zlecić komornikowi dalsze działania, ale już za opłatą.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane