statystyki

Ustawy komornicze: Końca poprawek nie widać

autor: Piotr Szymaniak28.02.2018, 20:00
Poza tym ustawa wprowadza obowiązek filmowania czynności komorniczych wykonywanych poza kancelarią

Poza tym ustawa wprowadza obowiązek filmowania czynności komorniczych wykonywanych poza kancelariąźródło: ShutterStock

Szykuje się kolejne odsunięcie wejścia w życie ustaw komorniczych. Po dwóch latach Sejm kończy prace nad nową ustawą o komornikach sądowych oraz ustawą o kosztach komorniczych. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, obydwa akty prawne nie wejdą w życie 1 lipca 2018 r. (pierwotnie zakładano 1 stycznia 2018 r.), lecz dopiero od początku przyszłego roku.

Powolne tempo prac spowodowane było zarówno obszernością obydwu projektów, jak i nienajlepszą jakością dokumentów przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Tylko do projektu ustawy o komornikach Biuro Legislacyjne zgłosiło ponad tysiąc poprawek o charakterze redakcyjno-legislacyjnym. Dodatkowo podczas prac w komisjach wprowadzono wiele poprawek merytorycznych. Wczoraj w czasie drugiego czytania wniesiono kolejne, które przyjęła Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Oprócz przesunięcia terminu wejścia w życie ustaw doprecyzowano kwestie związane z pobieraniem opłat za poszukiwanie majątku dłużnika. I tak, jeśli namierzanie majątku w bazach i rejestrach, do których komornicy mają obowiązek się zwrócić (chodzi m.in. o organy administracji publicznej, podatkowe, rentowe, banki czy spółdzielnie mieszkaniowe), nie przyniesie rezultatu, wierzyciel będzie mógł zlecić komornikowi dalsze działania, ale już za opłatą.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane