statystyki

ETPC: Mowa nienawiści nie załsuguje na konwencyjną ochronę

autor: Dominika Bychawska-Siniarska27.02.2018, 09:37; Aktualizacja: 27.02.2018, 09:42
hejt

ETPC wyraźnie wskazał, że mowa nienawiści nie jest chroniona na gruncie art. 10 Konwencjiźródło: ShutterStock

Każdy użytkownik internetu spotyka się z nienawistnymi komentarzami. Różne są formy reakcji i przeciwdziałania takim wpisom. Jedną z nich jest składanie zawiadomień oraz pociąganie haterów do odpowiedzialności na gruncie przepisów karnych penalizujących mowę nienawiści. Europejski Trybunał Praw Człowieka miał kolejną okazję odnieść się do internetowej mowy nienawiści na kanwie sprawy Smajic przeciwko Bośni i Hercegowinie (skarga nr 48657/16).

Skarżący, z zawodu prawnik, został w 2012 r. skazany za nawoływanie do nienawiści narodowościowej, rasowej i religijnej za wpisy w internecie, w których obrażał Serbów. Za czyn ten został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu. Zarekwirowano jego komputery. Sąd I instancji uznał za znieważające sformułowania takie jak „centrum miasta powinno być stopniowo oczyszczone”, „śmierdzące Boże Narodzenie”, „pozbyć się zagrożenia za naszymi plecami” czy „Serbowie, którzy pochodzą z zadupia”. Jednocześnie w orzeczeniu wskazano, że nie można się w tych wpisach dopatrzyć działania w interesie publicznym. W 2016 r. w sprawie wypowiedział się Sąd Najwyższy, który podzielił zdanie sądów niższej instancji. Uznał też, że Smajic został właściwie poinformowany o przysługujących mu prawach.

W skardze do ETPC Smajic podniósł naruszenie prawa do rzetelnego postępowania, w tym prawa dostępu do adwokata (przesłuchanie odbyło się bez jego obecności) z art. 6 par. 1 i 3 c) Konwencji. Wskazał on również na arbitralne stosowanie prawa. Uznał również, że skazanie go naruszyło art. 10 Konwencji, tj. swobodę ekspresji.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane