statystyki

Ustawa o IPN będzie działać, ale powoli. Nowe przepisy nie zostaną zamrożone

autor: Grzegorz Osiecki26.02.2018, 07:47; Aktualizacja: 26.02.2018, 08:09
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro: – Procedury trwają, młyny sprawiedliwości mielą wolno

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro: – Procedury trwają, młyny sprawiedliwości mielą wolnoźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Przemek Wierzchowski Agencja Gazeta

Nowe przepisy nie zostaną zamrożone. Ale, zanim nie wypowie się Trybunał Konstytucyjny, prokuratura nie będzie się śpieszyć ze sprawami – sugeruje resort sprawiedliwości.

W czwartek wchodzi w życie nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Od tego dnia do prokuratury mogą zacząć trafiać zawiadomienia o naruszenie artykułu 55a. Mówi on: „Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie (...) lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni, podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 3”. Cyfrowy podpis wywołał sprzeciw przede wszystkim w Izraelu. Polskie władze wysyłają jednak do strony izraelskiej sygnały łagodzące obawy dotyczące praktycznych efektów stosowania nowych regulacji. Taki cel miał obszerny wywiad, jakiego w weekend udzielił PAP Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Nie ukrywamy faktów

Natomiast nie wiadomo, kiedy dojdzie do zapowiadanego spotkania polskich i izraelskich ekspertów. Jak wynika z naszych informacji, Izraelczycy na razie nie podali składu swojego zespołu. Z nieoficjalnych informacji DGP wynika jednak, że pierwsze spotkanie jest możliwe w ciągu kilku najbliższych dni. Na razie trwają uzgodnienia ze stroną izraelską.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Zenon(2018-02-26 16:12) Zgłoś naruszenie 60

  P o w o l i b ę d ę p i s a ł , ż e b y Z e r o i B y l e j a k i z r o z u m i e l i!!

  Odpowiedz
 • asa(2018-02-26 11:15) Zgłoś naruszenie 31

  Kpina z praworządności. Czyli, że jak? Prokuratorzy nie będą wszczynać śledztw mimo ewidentnego przestępstwa czy też będą przewlekać postępowania ? Przecież w obu przypadkach sami popełnia czyn z 231 k.k. Teraz po raz pierwszy odkąd PIS doszedł do władzy widzę, że państwo prawa ma się kiepsko ale jakoś naszych "obrońców demokracji" to nie wzrusza ....

  Odpowiedz
 • Marcin(2018-02-26 15:25) Zgłoś naruszenie 22

  Tekst tej ustawy jest przecież oczywisty dla każdego kto zna historię II wojny światowej więc reakcja Izraela jest co najmniej zastanawiająca. To Niemcy (z Ruskimi) wywołali wojnę z wyniku której zginęło kilkadziesiąt milionów ludzi w tym ponad 3 mln Polaków. Niemcy najechali na poszczególne państwa i wybudowali w nich wiele obozów koncentracyjnych. Reakcja Izraela pokazuje, że to właśnie im najbardziej zależy na rozpowszechnianiu terminu "polskie obozy śmierci". Niemcom na pewno też, ale jak widać Izraelowi bardziej. Wstyd.

  Odpowiedz
 • Cedrus(2018-02-27 07:25) Zgłoś naruszenie 10

  W sumie śmieszne. Kraj pozbawiony samodzielnych elit intelektualnych ma właśnie takie chwiejne wyobrażenia o państwie i prawie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane