statystyki

Ustawa o IPN będzie działać, ale powoli. Nowe przepisy nie zostaną zamrożone

autor: Grzegorz Osiecki26.02.2018, 07:47; Aktualizacja: 26.02.2018, 08:09
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro: – Procedury trwają, młyny sprawiedliwości mielą wolno

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro: – Procedury trwają, młyny sprawiedliwości mielą wolnoźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Przemek Wierzchowski Agencja Gazeta

Nowe przepisy nie zostaną zamrożone. Ale, zanim nie wypowie się Trybunał Konstytucyjny, prokuratura nie będzie się śpieszyć ze sprawami – sugeruje resort sprawiedliwości.

W czwartek wchodzi w życie nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Od tego dnia do prokuratury mogą zacząć trafiać zawiadomienia o naruszenie artykułu 55a. Mówi on: „Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie (...) lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni, podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 3”. Cyfrowy podpis wywołał sprzeciw przede wszystkim w Izraelu. Polskie władze wysyłają jednak do strony izraelskiej sygnały łagodzące obawy dotyczące praktycznych efektów stosowania nowych regulacji. Taki cel miał obszerny wywiad, jakiego w weekend udzielił PAP Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Nie ukrywamy faktów

Natomiast nie wiadomo, kiedy dojdzie do zapowiadanego spotkania polskich i izraelskich ekspertów. Jak wynika z naszych informacji, Izraelczycy na razie nie podali składu swojego zespołu. Z nieoficjalnych informacji DGP wynika jednak, że pierwsze spotkanie jest możliwe w ciągu kilku najbliższych dni. Na razie trwają uzgodnienia ze stroną izraelską.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Zenon(2018-02-26 16:12) Zgłoś naruszenie 60

  P o w o l i b ę d ę p i s a ł , ż e b y Z e r o i B y l e j a k i z r o z u m i e l i!!

  Odpowiedz
 • asa(2018-02-26 11:15) Zgłoś naruszenie 31

  Kpina z praworządności. Czyli, że jak? Prokuratorzy nie będą wszczynać śledztw mimo ewidentnego przestępstwa czy też będą przewlekać postępowania ? Przecież w obu przypadkach sami popełnia czyn z 231 k.k. Teraz po raz pierwszy odkąd PIS doszedł do władzy widzę, że państwo prawa ma się kiepsko ale jakoś naszych "obrońców demokracji" to nie wzrusza ....

  Odpowiedz
 • Marcin(2018-02-26 15:25) Zgłoś naruszenie 22

  Tekst tej ustawy jest przecież oczywisty dla każdego kto zna historię II wojny światowej więc reakcja Izraela jest co najmniej zastanawiająca. To Niemcy (z Ruskimi) wywołali wojnę z wyniku której zginęło kilkadziesiąt milionów ludzi w tym ponad 3 mln Polaków. Niemcy najechali na poszczególne państwa i wybudowali w nich wiele obozów koncentracyjnych. Reakcja Izraela pokazuje, że to właśnie im najbardziej zależy na rozpowszechnianiu terminu "polskie obozy śmierci". Niemcom na pewno też, ale jak widać Izraelowi bardziej. Wstyd.

  Odpowiedz
 • Cedrus(2018-02-27 07:25) Zgłoś naruszenie 10

  W sumie śmieszne. Kraj pozbawiony samodzielnych elit intelektualnych ma właśnie takie chwiejne wyobrażenia o państwie i prawie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane