statystyki

Kandydaci do KRS: Personalia sędziów popierających na razie niejawne

autor: Małgorzata Kryszkiewicz20.02.2018, 07:22; Aktualizacja: 20.02.2018, 07:52
Wciąż nie wiadomo, kiedy Sejm miałby głosować nad wyborem nowych członków KRS

Wciąż nie wiadomo, kiedy Sejm miałby głosować nad wyborem nowych członków KRSźródło: ShutterStock

Wszystko wskazuje na to, że opinia publiczna na razie nie pozna nazwisk sędziów, którzy postanowili podpisać się pod zgłoszeniami kolegów startujących do Krajowej Rady Sądownictwa. Wnioski o udostępnienie tej informacji złożyły m.in. organizacje pozarządowe. Pytał o nie również DGP. Niestety, wszystkie te zabiegi okazały się dotąd nieskuteczne.

DGP zwrócił się z wnioskiem do Centrum Informacyjnego Sejmu 2 lutego br. Zapytał wówczas, czy marszałek Sejmu zastosował wobec jakiegokolwiek zgłoszenia sędziego, który obecnie stara się o wybór do KRS, przewidziany w art. 11b ust. 3 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 976 ze zm.) tryb (zgłoszenie wątpliwości co do prawidłowości złożenia wymaganej liczby podpisów pod zgłoszeniami). Oprócz tego zwróciliśmy się o udostępnienie wykazu sędziów, którzy poparli kandydatury osób startujących do rady. Mimo iż czternastodniowy termin przewidziany w ustawie o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1764 ze zm.) upłynął 16 lutego, a więc w zeszły piątek, do zamknięcia tego numeru nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

Nieco więcej szczęścia miała organizacja pozarządowa Sieć Obywatelska Watchdog. Jak informuje jej prezes Szymon Osowski, CIS odpowiedziało im, że ustosunkuje się do wniosku o udostępnienie wykazu do końca marca.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane