statystyki

Weryński: Wehikuł czasu się zepsuł

autor: Maciej Weryński13.02.2018, 08:59; Aktualizacja: 13.02.2018, 09:45
Sejm podniósł kary za przestępstwo znęcania się z ustawy o ochronie zwierząt.

Sejm podniósł kary za przestępstwo znęcania się z ustawy o ochronie zwierząt.źródło: ShutterStock

Wbrew pozorom nie będzie dziś o zwierzętach, tylko o obywatelach: ich prawach i obowiązkach. Sejmowe komisje: ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa oraz rolnictwa i rozwoju wsi, przedstawiły sprawozdanie z prac nad nowelizacją prawa łowieckiego. W zarekomendowanym do uchwalenia tekście znalazła się istotna różnica wobec projektu rządowego – bardzo dla obywateli korzystna.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że art. 27 ust. 1 w związku z art. 26 ustawy z 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie (Dz.U. z 2015 r. poz. 2168 ze zm.) jest niezgodny z konstytucją, ponieważ upoważnia do włączenia prywatnej nieruchomości do obwodu łowieckiego, nie zapewniając odpowiednich prawnych środków ochrony praw właściciela tej nieruchomości (sygn. akt P 19/13, Dz.U. z 2014 r. poz. 951). Trybunał zalecił także uwzględnienie przy projektowaniu nowych przepisów orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczącego ustanawiania zakazu wykonywania polowania na gruntach prywatnych wobec powołania się przez właściciela nieruchomości na klauzulę sumienia.

W oczekiwaniu na, delikatnie mówiąc, spóźnioną próbę dostosowania prawa do tego orzeczenia (które zapadło w lipcu 2014 r.) na wyrok zareagowały sejmiki wojewódzkie – odpowiedzialne za wyznaczanie granic obwodów łowieckich. Przyjęły w większości, że będą stosować wyrok wprost i póki brak jednoznacznej procedury w zamian za zakwestionowaną przez TK, uwzględniać wnioski o wyłączenie prywatnych działek z możliwości prowadzenia polowań.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane