statystyki

Próba samobójcza wymusiła reakcję. Polska łamie prawa człowieka wobec cudzoziemców?

autor: Jacek Białas11.02.2018, 14:00
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Trybunał zadał polskiemu rządowi wiele pytań, w tym dotyczących wykorzystania przez skarżących wszystkich środków krajowychźródło: ShutterStock

Do Strasburga trafiła kolejna sprawa o łamanie praw człowieka wobec cudzoziemców w Polsce.

Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował polskiemu rządowi sprawę umieszczenia cudzoziemców w strzeżonym ośrodku. Sprawa dotyczy obywateli Tadżykistanu (rodziców z dwójką małych dzieci urodzonych w latach 2014 i 2015), którzy w październiku 2017 r. złożyli w Polsce wniosek o udzielenie im ochrony międzynarodowej. Rodzina ta powołała się na prześladowania ze strony władz swojego kraju, m.in. na stosowanie przez policję tortur. Wcześniej kilkanaście razy próbowała złożyć taki wniosek na przejściu granicznym w Medyce, jednak funkcjonariusze Straży Granicznej odmawiali jego przyjęcia. Zaraz po przekroczeniu granicy decyzją sądu wszyscy zostali umieszczeni w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu.

U matki zdiagnozowano wynikające z doświadczonej przemocy zaburzenia adaptacyjne i reakcję depresyjną. Z opinii psychologicznych i psychiatrycznych wynikało, że pobyt w strzeżonym ośrodku zagraża jej zdrowiu i powinna być umieszczona w ośrodku otwartym. Skarżąca kilka razy była przewożona do szpitala psychiatrycznego. W stosunku do małoletnich dzieci w opiniach psychologicznych stwierdzono, że pobyt w ośrodku zamkniętym ma zły wpływ na ich rozwój, w związku z czym zalecono umieszczenie rodziny w ośrodku otwartym.

Sądy nie wzięły jednak pod uwagę tych okoliczności, podzielając stanowisko Straży Granicznej, mimo że zgodnie z przepisami osoby, które padły ofiarą przemocy, nie mogą być umieszczane w strzeżonym ośrodku (art. 88a ust. 3 ustawy z 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej). Przy decydowaniu w sprawie umieszczenia w strzeżonym ośrodku przepisy nakazują także brać pod uwagę dobro dziecka (art. 401 ust. 4 ustawy z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach), czego również nie uwzględniono. Co prawda Straż Graniczna przedstawiała własne dokumenty, z których wynikało, że skarżący mogą przebywać w strzeżonym ośrodku, ale wydaje się, że w takiej sytuacji obowiązkiem sądu wynikającym z art. 193 par. 1 k.p.k. powinno być powołanie biegłego do oceny stanu psychofizycznego cudzoziemców, co nie nastąpiło.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Rodak(2018-02-11 15:20) Zgłoś naruszenie 145

  Sluchajcie, ludziska - mieszkam w Kazachstanie, i dobrze znam Tadzykow, sa niezbyt daleko od nas - pod zadnym pozorem nie przyjmujcie zadnej rodziny stamtad. Deportujcie ich natychmiast, jesli nie chcecie, aby przemyt ciezkich narkotykow do Polski gwaltownie wzrosl, zarowno jak i wskaznik zabojstw i gwaltow niepelnoletnich dziewczat. Nie wspominam juz o tym, ze jak pozwolicie wjechac do kraju chocby jednemu z nich, to niedlugo bedziecie mieli we dworze cala ich muzulmanska rodzine, i to naprawde liczna. Potem okupuja caly budynek, nastepnie rejon, i tak dalej. Niezbyt przyjemne sasiedztwo, wierzcie mi - to jest absolutnie to samo, co przyjmowac ludzi z Somalii. Dobra rada, i nie mowcie potem, ze was nie uprzedzalem. Zobaczymy, czy wystarczy wam rozumu w glowie.

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2018-02-11 17:56) Zgłoś naruszenie 92

  Czyli psychicznie chora osoba powinna być dla dobra jej zdrowia psychicznego umieszczona w otwartym ośrodku. A co z bezpieczeństwem naszych obywateli.? Bo te kolkukrotne interwencje pogotowia psychiatrycznego to chyba nie były podejmowane dlatego że ta pani miała napad smutku lecz z powodu napadu agresjii.

  Odpowiedz
 • Pan Murzyński - Filipiński(2018-02-11 14:52) Zgłoś naruszenie 42

  Zaczyna się i u nas

  Odpowiedz
 • o(2018-02-13 09:25) Zgłoś naruszenie 00

  to niech ich zabiorą do Strasburga, oni zapewne zapewnią im lepszy byt, chyba im o to chodzi bo Polska dla tych ludzi to tylko kraj tranzytowy

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane