statystyki

Budynek na gruncie wieczyście użytkowanym nie jest bezwartościowy

autor: Michał Culepa22.01.2018, 16:00
blok, mieszkanie, nieruchomość

Nie można przyjąć, że budynek posadowiony na nieruchomości objętej użytkowaniem wieczystym nie ma żadnej wartości w sytuacji, gdy jest ona uwzględniana przy określaniu należności z tytułu użytkowania wieczystego.źródło: ShutterStock

Sprawa dotyczyła rozliczenia nakładów na utrzymanie nieruchomości (którą była działka z pawilonem handlowym), którą miała w użytkowaniu wieczystym spółka jawna należąca do państwa B., prowadzących w mieście Z. piekarnię oraz cukiernię. Została ona kupiona przez spółkę od poprzedniego użytkownika wieczystego.

Jednak kilka lat po tym fakcie musiała się one zmierzyć z pozwem miasta, żądającym rozwiązania umowy użytkowania wieczystego. Oddanie nieruchomości w takie użytkowanie obwarowane było bowiem warunkami. Użytkownik był zobowiązany do uporządkowania działki i przebudowy istniejącego pawilonu handlowego na budynek handlowo-usługowy. Inwestycja miała rozpocząć się nie później niż 18 miesięcy od daty oddania nieruchomości, a zakończyć nie później niż po pięciu latach. Ponieważ działka znajdowała się w ścisłym centrum miasta – na tamtejszej starówce – przebudowa w praktyce oznaczała rozbiórkę dotychczasowego pawilonu i budowę trzykondygancyjnej kamienicy, takie warunki zabudowy przewidywał zresztą miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Wspólnikom spółki B. nie udało się jednak rozpocząć inwestycji w terminie. W efekcie sąd okręgowy przychylił się do wniosku gminy i rozwiązał umowę użytkowania wieczystego, nakazując zwrot nieruchomości.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane