statystyki

Prof. Bogusław Banaszak: Konstytucjonalista niejednoznaczny

autor: Emilia Świętochowska16.01.2018, 09:11; Aktualizacja: 16.01.2018, 12:22
Bogusław Banaszak

Bogusław Banaszakźródło: Materiały Prasowe

Odegrał rolę w sporze o Trybunał Konstytucyjny, pracował z wszystkimi ekipami rządzącymi od lat 90. Prof. Bogusław Banaszak zmarł 10 stycznia 2018 r.

Należał do najbardziej znanych, a w ostatnim czasie także rozchwytywanych konstytucjonalistów w Polsce. Jego ekspercka aktywność najmocniej zaznaczyła się w trakcie kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. To właśnie prof. Banaszak był autorem jednej z opinii prawnych, która przesądzała o tym, że sędziowie TK wybrani przez koalicję PO-PSL nie mają prawa orzekać bez złożenia ślubowania przed prezydentem. Przekonywał też, że już sam ich wybór był wadliwy, gdyż naruszał zasadę autonomii parlamentu. W swojej kolejnej ekspertyzie na zlecenie marszałka Sejmu dostarczył partii rządzącej argumentów za tym, że TK powinien orzekać o konstytucyjności tzw. ustawy naprawczej na podstawie tejże ustawy (a więc w składzie 13-osobowym i według kolejności wpływu). Politycy Prawa i Sprawiedliwości wyciągnęli stąd wniosek, że wyrok trybunału z 9 marca 2016 r. (do dziś nieopublikowany) to tylko luźny komunikat bez żadnej mocy wiążącej.

Za swoje opinie prawne dotyczące sporu o TK został doceniony przez rządzących kolejnymi tytułami. W kwietniu 2016 r. resort spraw zagranicznych mianował go na nowego członka Komisji Weneckiej w miejsce Hanny Suchockiej. W tym samym miesiącu dołączył do składu Rady Legislacyjnej przy premierze (wcześniej, w latach 2006–2010, był jej przewodniczącym). Nieco wcześniej marszałek Sejmu Marek Kuchciński zaprosił go do zespołu ekspertów, którzy mieli wypracować propozycje rozwiązania konfliktu związanego z TK (w praktyce rola tego gremium okazała się czysto fasadowa). W styczniu 2017 r. większość sejmowa wybrała go na nowego członka Trybunału Stanu (jego kandydaturę zaproponowali posłowie PiS), a w kolejnym miesiącu zasilił radę nadzorczą PZU.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Mec(2018-01-19 09:22) Zgłoś naruszenie 00

    Cześć jego pamięci.

    Odpowiedz
  • Bogusław Wierzbicki(2018-01-16 13:21) Zgłoś naruszenie 00

    Konstytucja RP z 1997 r. w art. 129 ust. 2 nie określa w jakim terminie wyborca ma wykonać to uprawnienie. Żadna z ustaw nie wyznacza wyborcy terminu na zgłoszenie tego protestu. W braku ustawy do art. 129 ust. 2 Konstytucji RP, brak podpisu Marszałka Sejmu III kadencji powoduje niedojście ustawy z dnia 2001 r. o utworzeniu Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zielonej Górze do skutku. Dzień 20 lipca 2001 r. (Dz.U.74.785) nie jest dniem prawnego jej ogłoszenia. pisma z 2001 r. (M.P.47.765) do skutku. Irena Kamińska nie jest sędzią NSA i od 16 lat orzeka w tym sądzie nie mając do tego legitymacji. Fakt ten dowodzi, że pewna grupa stawia się ponad prawem, uważa się za lepszych od pozostałych współobywateli.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane