Wezwanie świadka na komisję weryfikacyjna publikowane na stronie BIP MS

autor: Piotr Szymaniak11.01.2018, 07:36; Aktualizacja: 11.01.2018, 08:37
Propozycja dodania takiego przepisu znalazła się w poselskim projekcie nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa.

Propozycja dodania takiego przepisu znalazła się w poselskim projekcie nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa.źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Slawomir Kaminski Agencja Gazeta

Wezwanie świadka na posiedzenie komisji weryfikacyjnej będzie mogło być opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie Ministra Sprawiedliwości. Po siedmiu dniach będzie uznane za doręczone. Eksperci załamują ręce.

Propozycja dodania takiego przepisu znalazła się w poselskim projekcie nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa. Prace nad projektem właśnie kończy Sejm.

Co więcej, oprócz nowego ust. 4 w art. 16, który traktuje o publikacji w BIP ze skutkiem doręczenia, zmieniony ma być również art. 19 ust. 3, który mówi o karach za niestawiennictwo świadka lub biegłego. Dziś, zgodnie z ustawą, taka osoba (jeśli została prawidłowo wezwana na komisję) może zostać ukaraną grzywną w wysokości do 3 tys. zł, a w przypadku ponownego niestawiennictwa – do 10 tys. zł. Po zmianach sankcje wyniosą odpowiednio do 10 tys. zł i do 30 tys. zł.

W obecnie obowiązujących przepisach też istnieje możliwość zawiadomienia poprzez stronę BIP, ale po pierwsze dotyczy to stron postępowania (a nie świadków), a po drugie takie zawiadomienia uznaje się za doręczone po upływie 14 dni, a nie, tak jak w planach, po tygodniu.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane