statystyki

Celebryta ma prawo żądać przeprosin na głównej stronie portalu

autor: Sławomir Wikariak10.01.2018, 07:41; Aktualizacja: 10.01.2018, 07:52
internet, hakerzy, bezpieczeństwo

Sprawa dotyczyła artykułów publikowanych w 2013 r. przez jeden z tabloidów na temat sexafery.źródło: ShutterStock

Osoba, której dobra osobiste naruszono, ma prawo domagać się przeprosin na stronie głównej serwisu internetowego, a nie tylko na podstronach, na których publikowano inkryminowane artykuły.

Sprawa dotyczyła artykułów publikowanych w 2013 r. przez jeden z tabloidów na temat sexafery. Gazeta opisywała kulisy działalności ekskluzywnej agencji towarzyskiej, którą miała prowadzić córka znanego polskiego gitarzysty rockowego. Specjalizowała się ona w zapewnianiu usług seksualnych modelek, które wyjeżdżały do bogatych mężczyzn w różnych krajach. Według dziennika jedną z takich kobiet była celebrytka i piosenkarka Iwona W.

Większość artykułów na jej temat opublikowano nie w papierowym wydaniu, tylko na stronie internetowej gazety. W jednym z tytułów wprost nazwaną ją „luksusową prostytutką”. Kobieta pozwała wydawcę portalu żądając przeprosin i 40 tys. zł zadośćuczynienia. Sąd nie miał wątpliwości, że naruszono jej dobra osobiste. Nakazał publikację przeprosin na głównej stronie portalu i utrzymywanie ich przez siedem dni, a także usunięcie spornych tytułów. Roszczenia finansowe oddalił.

W apelacji wydawca próbował przekonać sąd, że korzystał jedynie z wolności słowa, a piosenkarka jako osoba publiczna powinna liczyć się z zainteresowaniem ze strony mediów. Dodatkowo podnosił, że jeśli już przeprosiny miałyby się ukazać, to na podstronie, na której publikowano wspomniane artykuły, a nie na stronie głównej. Nakaz usunięcia spornych tytułów określił jako sprzeczny z interesem publicznym.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane