statystyki

Sprawiedliwsze zasady przydziału spraw sędziom

autor: Małgorzata Kryszkiewicz09.01.2018, 06:31; Aktualizacja: 09.01.2018, 07:27
O tym, że par. 47 regulaminu (Dz.U. z 2015 r. poz. 925 ze zm.) sprawia w sądach kłopoty, pisaliśmy wielokrotnie

O tym, że par. 47 regulaminu (Dz.U. z 2015 r. poz. 925 ze zm.) sprawia w sądach kłopoty, pisaliśmy wielokrotnieźródło: ShutterStock

 Od 1 stycznia br. zmianie uległy zasady przydzielania spraw sędziom, którzy są nieobecni w pracy. Teraz orzekających nie dociąża się, o ile ich absencja trwa co najmniej cztery dni robocze. To jedna z ważniejszych zmian, jakie wprowadziła nowela regulaminu urzędowania sądów powszechnych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2481).

Była ona konieczna, aby dostosować przepisy do wprowadzonego z nowym rokiem do sądów losowego, dokonywanego za pomocą systemu teleinformatycznego przydziału spraw sędziom.

O tym, że par. 47 regulaminu (Dz.U. z 2015 r. poz. 925 ze zm.) sprawia w sądach kłopoty, pisaliśmy wielokrotnie. Zarzucano mu, że prowadzi do znaczącego i nieuzasadnionego zróżnicowania liczby spraw w referatach poszczególnych sędziów. Resort sprawiedliwości, do którego docierały głosy krytyki, próbował walczyć z negatywnymi skutkami tego przepisu i w 2016 r. dokonał jego zmiany. Po niej przydział spraw był wstrzymywany tylko tym sędziom, którzy byli nieobecni w pracy z powodu choroby trwającej nieprzerwanie co najmniej siedem dni kalendarzowych. Wcześniej taki skutek wywoływała również siedmiodniowa absencja z powodu urlopu. Wskazywano jednak, że w ten sposób niejako karani są ci sędziowie, którzy nie biorą urlopów w okresach typowo wakacyjnych czy też świątecznych.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Lobbii prawnicze tego nie zlikwiduje samo -ostrzeg(2018-01-09 12:04) Zgłoś naruszenie 60

  ..Kto przerwie działalność Lobii Prawniczego przy który Amber Gold to pikuś. "gdy np ..Twoja siostra w spadku pozostawiła długi bez pokrycia następnie to samo muszą uczynić Twoje dzieci i dzieci twoich dzieci sądownie przez kuratora -odrzucają spadek , następnie krewni II stopnia, ich dzieci, dzieci dzieci ,etc,etc . Zarabiają łatwo Notariusze ,Prawnicy ,Sądy ,Kuratorów -odpisy ,wypisy -koszty i kasa dla Nich i firmy ścigające długi. A wystarczy:wprowadzić w KPC ,że „ drudzy zstępni obejmują spadek pod warunkiem przepadku dopiero po urzędowym złożeniu oświadczenia ,że „przyjmują spadek wraz z wierzytelnościami bezwarunkowo lub z dobrodziejstwem inwentarza”

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Lobbii prawnicze tego nie zlikwiduje samo -ostrzeg(2018-01-09 11:59) Zgłoś naruszenie 20

  ........Kto przerwie działalność Lobii Prawniczego przy który Amber Gold to pikuś. "gdy np ..Twoja siostra w spadku pozostawila długi bez pokrycia następnie to samo Twoje dzieci czynią i nastepnie dzieci twoich dzieci sadownie przez kuratora -odrzucają spadek ,następnie IIzstepni ,ich dzieci dzieci dzieci przze notariuszy ,Sąd ,Kuratorów -odpisy ,wypisy -koszty i kasa dla Nich. A wystarczy:wprowadzić w KPC ,że „ drudzy zstępni obejmują spadek pod warunkiem przepadku dopiero po urzędowym złożeniu oświadczenia ,że „przyjmują spadek wraz z wierzytelnościami bezwarunkowo lub z dobrodziejstwem inwentarza”

  Odpowiedz
 • jaa(2018-01-09 14:16) Zgłoś naruszenie 10

  Każdą sprawę Przewodniczący może wyłączyć spod losowania. Tylko nie wiem, czy musi pisać dlaczego wyłączył.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane