statystyki

Sprzeciw wobec wyborów do nowej KRS nie cichnie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz09.01.2018, 06:31; Aktualizacja: 09.01.2018, 07:08
Sędziowie sprzeciwiają się „nieuzasadnionym atakom na sądownictwo ze strony przedstawicieli innych władz”

Sędziowie sprzeciwiają się „nieuzasadnionym atakom na sądownictwo ze strony przedstawicieli innych władz”źródło: ShutterStock

 Apel o niebranie udziału wyraziły już wszystkie ważne stowarzyszenia skupiające sędziów oraz Forum Współpracy Sędziów. DGP pisał o tym wczoraj. Teraz głos w tej sprawie zabiera zgromadzenie sędziów okręgu wrocławskiego, które również sceptycznie odnosi się do trwającej procedury.

Dolnośląscy sędziowie podjęli trzy uchwały. W pierwszej poruszyli kwestię roszad na stanowiskach prezesów i wiceprezesów sądów, które trwają od sierpnia zeszłego roku. Ich zdaniem zmiany te są arbitralne, przyczyny odwoływania szefów jednostek w trakcie ich kadencji albo nie są podawane, albo są pozorne lub wręcz jawnie nieprawdziwe. A jak podkreślono w uchwale, taki sposób działania ministra sprawiedliwości nie mieści się w standardach demokratycznego państwa prawnego.

W drugiej uchwale sędziowie sprzeciwiają się „nieuzasadnionym atakom na sądownictwo ze strony przedstawicieli innych władz”. To reakcja m.in. na słynny już artykuł premiera Mateusza Morawieckiego zamieszczony w „Washington Examiner”. Prezes Rady Ministrów sugerował w nim m.in., że sędziowie biorą łapówki. „Nieodpowiedzialne, noszące znamiona pomówienia wypowiedzi mogą nieodwracalnie podważyć autorytet wymiaru sprawiedliwości w oczach obywateli. Sądy bez autorytetu zaś to słabsza Rzeczpospolita jako dobro wspólne wszystkich obywateli” – ostrzegają sędziowie.


Pozostało jeszcze 27% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane