statystyki

Sprzeciw wobec wyborów do nowej KRS nie cichnie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz09.01.2018, 06:31; Aktualizacja: 09.01.2018, 07:08
Sędziowie sprzeciwiają się „nieuzasadnionym atakom na sądownictwo ze strony przedstawicieli innych władz”

Sędziowie sprzeciwiają się „nieuzasadnionym atakom na sądownictwo ze strony przedstawicieli innych władz”źródło: ShutterStock

 Apel o niebranie udziału wyraziły już wszystkie ważne stowarzyszenia skupiające sędziów oraz Forum Współpracy Sędziów. DGP pisał o tym wczoraj. Teraz głos w tej sprawie zabiera zgromadzenie sędziów okręgu wrocławskiego, które również sceptycznie odnosi się do trwającej procedury.

Dolnośląscy sędziowie podjęli trzy uchwały. W pierwszej poruszyli kwestię roszad na stanowiskach prezesów i wiceprezesów sądów, które trwają od sierpnia zeszłego roku. Ich zdaniem zmiany te są arbitralne, przyczyny odwoływania szefów jednostek w trakcie ich kadencji albo nie są podawane, albo są pozorne lub wręcz jawnie nieprawdziwe. A jak podkreślono w uchwale, taki sposób działania ministra sprawiedliwości nie mieści się w standardach demokratycznego państwa prawnego.

W drugiej uchwale sędziowie sprzeciwiają się „nieuzasadnionym atakom na sądownictwo ze strony przedstawicieli innych władz”. To reakcja m.in. na słynny już artykuł premiera Mateusza Morawieckiego zamieszczony w „Washington Examiner”. Prezes Rady Ministrów sugerował w nim m.in., że sędziowie biorą łapówki. „Nieodpowiedzialne, noszące znamiona pomówienia wypowiedzi mogą nieodwracalnie podważyć autorytet wymiaru sprawiedliwości w oczach obywateli. Sądy bez autorytetu zaś to słabsza Rzeczpospolita jako dobro wspólne wszystkich obywateli” – ostrzegają sędziowie.


Pozostało 27% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane