statystyki

Pod koniec stycznia poznamy kandydatów do nowej KRS

autor: Małgorzata Kryszkiewicz08.01.2018, 07:42; Aktualizacja: 08.01.2018, 09:17
Zarządy aż czterech stowarzyszeń sędziowskich, w tym m.in. najbardziej liczebnego Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, zwróciły się do sędziów, aby ci powstrzymali się od kandydowania do nowej KRS.

Zarządy aż czterech stowarzyszeń sędziowskich, w tym m.in. najbardziej liczebnego Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, zwróciły się do sędziów, aby ci powstrzymali się od kandydowania do nowej KRS.źródło: ShutterStock

Do 25 stycznia grupy obywateli oraz sędziów mają czas na zgłaszanie swoich kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Tego dnia mija bowiem 21 dni od ogłoszenia przez marszałka Sejmu rozpoczęcia procedury zapisanej w nowelizacji ustawy o KRS (Dz.U. z 2018 r. poz. 3). Monitor Polski zawierający ten dokument ukazał się 4 stycznia br. (M.P. z 2018 r. poz. 10).

Tymczasem zarządy aż czterech stowarzyszeń sędziowskich, w tym m.in. najbardziej liczebnego Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, zwróciły się do sędziów, aby ci powstrzymali się od kandydowania do nowej KRS. W apelu zaznaczono, że branie udziału w wyborach równałoby się legitymizowaniu „przepisów niezgodnych z zasadami demokratycznego państwa prawnego i trójpodziału władzy”.

W podobnym tonie wypowiedziało się Forum Współpracy Sędziów, które obradowało w piątek w Warszawie. Ono również dało do zrozumienia, że uchwalona nowelizacja nie jest zgodna z ustawą zasadniczą i tak właśnie powinna być traktowana przez sędziów. „Wobec tych oczywistych naruszeń Konstytucji Forum Współpracy Sędziów przestrzega wszystkich sędziów przed udziałem w procedurze wyboru i uczestnictwem w powoływanym wbrew Konstytucji organie” – czytanym w uchwale FWS.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane