statystyki

Opłata komornicza tylko z masy upadłości dłużnika konsumenta

autor: Michał Culepa09.01.2018, 20:00
licytacja domu

Do sprzedaży doszło w styczniu 2016 r. Kwota uzyskana z licytacji wyniosła niespełna 82 tys. zł, a komornik zażądał odliczenia od tej kwoty opłaty w wysokości 15 tys. zł.źródło: ShutterStock

 Komornik, który sprzedał na licytacji mieszkanie dłużnika, wobec którego sąd ogłosił później upadłość konsumencką, może się starać o należną mu opłatę tylko z masy upadłości konsumenta – uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła opłaty pobieranej przez komornika od dłużnika w związku z egzekucją należności pieniężnych. Obowiązujący aktualnie art. 49 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1277 ze zm.) przewiduje, że w tego typu sprawach komornik pobiera opłatę stosunkową w wysokości 15 proc. wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższą niż 1/10 i nie wyższą niż 30-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Dodatkowo, zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt P 63/14), obecnie opłata taka nie może być pobrana od kwot wpłaconych przez dłużnika bezpośrednio komornikowi.

W omawianej sprawie komornik, w związku ze sprzedażą na licytacji spółdzielczego mieszkania własnościowego należącego do dłużniczki Jolanty C., złożył do olsztyńskiego sądu rejonowego wniosek o zabezpieczenie i przekazanie należnej mu taksy. Do sprzedaży doszło w styczniu 2016 r. Kwota uzyskana z licytacji wyniosła niespełna 82 tys. zł, a komornik zażądał odliczenia od tej kwoty opłaty w wysokości 15 tys. zł. Problem polegał na tym, że wcześniej sąd ogłosił upadłość konsumencką Jolanty C. W tej sytuacji, zgodnie z przepisami prawa upadłościowego (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2344), postępowanie egzekucyjne, wszczęte przez komornika, po ogłoszeniu upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej – tzw. upadłości konsumenckiej – ulega umorzeniu. Biorąc powyższe pod uwagę, olsztyński sąd oddalił wniosek komornika o odliczenie i przekazanie mu opłaty oraz przekazał całość kwoty uzyskanej na licytacji bezpośrednio do masy upadłości.


Pozostało jeszcze 49% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Mich(2018-01-10 10:41) Zgłoś naruszenie 115

  Polska to raj dla dłużników, krętaczy i oszustów.

  Odpowiedz
 • Uwaga(2018-01-11 08:02) Zgłoś naruszenie 80

  Co za bzdurny i nierzetelny artykuł mieszjący pojęcia i posługujący się reliktami prawniczymi. Komentarze nie lepsze. Wasz poziom wykształcenia i wiedzy poraża.

  Odpowiedz
 • Ostrzegamy Wszystkich Polaków(2018-01-09 22:18) Zgłoś naruszenie 84

  Rząd wydał Straszne przepisy spadkowe bezpodstawnie budując średnia klase Notariuszy, Prawników i naciągaczy żerujących na Waszej niewiedzy. ..Załóżmy że to Twoja siostra lub brat lub nawet dalszy krewny w spadku pozostawiła długi,długi bez pokrycia. Krewni I stopnia muszą odrzucić spadek, następnie to samo muszą uczynić Twoje dzieci np.sądownie przez kuratora -odrzucają spadek , następnie kolejni krewni , ich dzieci, ,etc,etc . Zarabiają łatwo Notariusze ,Prawnicy ,Sądy ,Kuratorrzy -dodatkowo , odpisy ,wypisy -koszty i kasa dla Nich i firmy ścigające długi. A wystarczy:wprowadzić w KPC ,że „ drudzy zstępni pod warunkiem przepadku-- obejmują spadek dopiero po urzędowym złożeniu oświadczenia ,że „przyjmują spadek wraz z wierzytelnościami bezwarunkowo lub z dobrodziejstwem inwentarza” Obecnie Powstaje więc w Polsce kasta prawniczych „fryzjerów”, „golących społeczeństwo”

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Qba(2018-01-09 23:08) Zgłoś naruszenie 53

  Tylko Pani Senator z Olsztyna może pomóc, ojojojoj....! :D

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane