statystyki

Opłata komornicza tylko z masy upadłości dłużnika konsumenta

autor: Michał Culepa09.01.2018, 20:00
licytacja domu

Do sprzedaży doszło w styczniu 2016 r. Kwota uzyskana z licytacji wyniosła niespełna 82 tys. zł, a komornik zażądał odliczenia od tej kwoty opłaty w wysokości 15 tys. zł.źródło: ShutterStock

 Komornik, który sprzedał na licytacji mieszkanie dłużnika, wobec którego sąd ogłosił później upadłość konsumencką, może się starać o należną mu opłatę tylko z masy upadłości konsumenta – uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła opłaty pobieranej przez komornika od dłużnika w związku z egzekucją należności pieniężnych. Obowiązujący aktualnie art. 49 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1277 ze zm.) przewiduje, że w tego typu sprawach komornik pobiera opłatę stosunkową w wysokości 15 proc. wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższą niż 1/10 i nie wyższą niż 30-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Dodatkowo, zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt P 63/14), obecnie opłata taka nie może być pobrana od kwot wpłaconych przez dłużnika bezpośrednio komornikowi.

W omawianej sprawie komornik, w związku ze sprzedażą na licytacji spółdzielczego mieszkania własnościowego należącego do dłużniczki Jolanty C., złożył do olsztyńskiego sądu rejonowego wniosek o zabezpieczenie i przekazanie należnej mu taksy. Do sprzedaży doszło w styczniu 2016 r. Kwota uzyskana z licytacji wyniosła niespełna 82 tys. zł, a komornik zażądał odliczenia od tej kwoty opłaty w wysokości 15 tys. zł. Problem polegał na tym, że wcześniej sąd ogłosił upadłość konsumencką Jolanty C. W tej sytuacji, zgodnie z przepisami prawa upadłościowego (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2344), postępowanie egzekucyjne, wszczęte przez komornika, po ogłoszeniu upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej – tzw. upadłości konsumenckiej – ulega umorzeniu. Biorąc powyższe pod uwagę, olsztyński sąd oddalił wniosek komornika o odliczenie i przekazanie mu opłaty oraz przekazał całość kwoty uzyskanej na licytacji bezpośrednio do masy upadłości.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Mich(2018-01-10 10:41) Zgłoś naruszenie 115

  Polska to raj dla dłużników, krętaczy i oszustów.

  Odpowiedz
 • Uwaga(2018-01-11 08:02) Zgłoś naruszenie 80

  Co za bzdurny i nierzetelny artykuł mieszjący pojęcia i posługujący się reliktami prawniczymi. Komentarze nie lepsze. Wasz poziom wykształcenia i wiedzy poraża.

  Odpowiedz
 • Ostrzegamy Wszystkich Polaków(2018-01-09 22:18) Zgłoś naruszenie 84

  Rząd wydał Straszne przepisy spadkowe bezpodstawnie budując średnia klase Notariuszy, Prawników i naciągaczy żerujących na Waszej niewiedzy. ..Załóżmy że to Twoja siostra lub brat lub nawet dalszy krewny w spadku pozostawiła długi,długi bez pokrycia. Krewni I stopnia muszą odrzucić spadek, następnie to samo muszą uczynić Twoje dzieci np.sądownie przez kuratora -odrzucają spadek , następnie kolejni krewni , ich dzieci, ,etc,etc . Zarabiają łatwo Notariusze ,Prawnicy ,Sądy ,Kuratorrzy -dodatkowo , odpisy ,wypisy -koszty i kasa dla Nich i firmy ścigające długi. A wystarczy:wprowadzić w KPC ,że „ drudzy zstępni pod warunkiem przepadku-- obejmują spadek dopiero po urzędowym złożeniu oświadczenia ,że „przyjmują spadek wraz z wierzytelnościami bezwarunkowo lub z dobrodziejstwem inwentarza” Obecnie Powstaje więc w Polsce kasta prawniczych „fryzjerów”, „golących społeczeństwo”

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Qba(2018-01-09 23:08) Zgłoś naruszenie 53

  Tylko Pani Senator z Olsztyna może pomóc, ojojojoj....! :D

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane