statystyki

ETPC: Odpalona „bomba atomowa” wobec Azerbejdżanu

autor: Dominika Bychawska-Siniarska12.01.2018, 18:00
Zgodnie z art. 46 par. 1 Rady Europy konwencji na państwach członkowskich ciąży obowiązek wykonywania wyroków trybunału

Zgodnie z art. 46 par. 1 Rady Europy konwencji na państwach członkowskich ciąży obowiązek wykonywania wyroków trybunałuźródło: ShutterStock

 Europejski system ochrony praw człowieka jest jednym ze skuteczniejszych na świecie, a to dzięki efektywności Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i jego bogatemu dorobkowi orzeczniczemu.

To prawda, że trybunał przechodził trudne chwile ze względu na dużą liczbę spraw i związaną z nią opieszałość w ich rozpatrywaniu. Sytuacja poprawiła się jednak w wyniku reform, jakie od kilku lat są wdrażane. Obecnie wyzwaniem dla systemu jest wykonywanie wyroków. Prym w zakresie odmów wiedzie Wielka Brytania, Rosja i Azerbejdżan, które regularnie podają wyroki w wątpliwość.

Zgodnie z art. 46 par. 1 Rady Europy konwencji na państwach członkowskich ciąży obowiązek wykonywania wyroków trybunału. Pieczę nad ich wykonywaniem sprawuje składający się z przedstawicieli wszystkich państw członkowskich Komitet Ministrów. W 2010 r. wprowadzono do konwencji nową procedurę, która umożliwia mu zwrócenie do ponownego rozpoznania przez ETPC sprawy, w której państwo zobowiązane do wykonania wyroku wykazuje się złą wolą. Trybunał może stwierdzić kolejne naruszenie konwencji przez niezastosowanie się do wcześniejszego wyroku. Procedura ta jest rozwiązaniem ostatecznym wobec dużych naruszycieli praw człowieka i ma szczególnie negatywny wymiar dla wizerunku państwa. Z tych względów w żargonie obrońców praw człowieka doczekała się miana bomby atomowej systemu strasburskiego.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane