statystyki

Senat tłumaczy, dlaczego nie wykonuje wyroków TK

autor: Małgorzata Kryszkiewicz04.01.2018, 07:28; Aktualizacja: 04.01.2018, 08:15
Izba wyższa wskazuje na fakt, że w ciągu ostatnich dwóch lat TK wydał mniej orzeczeń niż w latach np. 2013 i 2014

Izba wyższa wskazuje na fakt, że w ciągu ostatnich dwóch lat TK wydał mniej orzeczeń niż w latach np. 2013 i 2014źródło: ShutterStock

Jak informował DGP w grudniu zeszłego roku, od czasu objęcia władzy przez PiS niemal czterokrotnie spadła liczba inicjatyw ustawodawczych podejmowanych przez Senat, a mających na celu wykonanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

Tak wynika z porównania danych zawartych w publikowanych corocznie przez TK dokumentach pt. „Informacja o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego”. Senat, odpowiadając na pytania DGP, twierdzi, że spadek ten wynika z przyczyn obiektywnych.

Po pierwsze izba wyższa wskazuje na fakt, że w ciągu ostatnich dwóch lat TK wydał mniej orzeczeń niż w latach np. 2013 i 2014. Co więcej, trybunał w 2016 r. nie wydał żadnego postanowienia sygnalizacyjnego, a we wcześniejszych latach wydawał ich po kilka rocznie. „Już z tego wynika, że Komisja Ustawodawcza Senatu IX kadencji miała do rozpatrzenia o nieco ponad połowę mniej spraw związanych z orzeczeniami TK dotyczącymi hierarchicznej niezgodności norm prawnych niż Komisja Ustawodawcza Senatu VIII kadencji w porównywalnym okresie” – czytamy w odpowiedzi udzielonej DGP.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane