statystyki

Senat tłumaczy, dlaczego nie wykonuje wyroków TK

autor: Małgorzata Kryszkiewicz04.01.2018, 07:28; Aktualizacja: 04.01.2018, 08:15
Izba wyższa wskazuje na fakt, że w ciągu ostatnich dwóch lat TK wydał mniej orzeczeń niż w latach np. 2013 i 2014

Izba wyższa wskazuje na fakt, że w ciągu ostatnich dwóch lat TK wydał mniej orzeczeń niż w latach np. 2013 i 2014źródło: ShutterStock

Jak informował DGP w grudniu zeszłego roku, od czasu objęcia władzy przez PiS niemal czterokrotnie spadła liczba inicjatyw ustawodawczych podejmowanych przez Senat, a mających na celu wykonanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

Tak wynika z porównania danych zawartych w publikowanych corocznie przez TK dokumentach pt. „Informacja o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego”. Senat, odpowiadając na pytania DGP, twierdzi, że spadek ten wynika z przyczyn obiektywnych.

Po pierwsze izba wyższa wskazuje na fakt, że w ciągu ostatnich dwóch lat TK wydał mniej orzeczeń niż w latach np. 2013 i 2014. Co więcej, trybunał w 2016 r. nie wydał żadnego postanowienia sygnalizacyjnego, a we wcześniejszych latach wydawał ich po kilka rocznie. „Już z tego wynika, że Komisja Ustawodawcza Senatu IX kadencji miała do rozpatrzenia o nieco ponad połowę mniej spraw związanych z orzeczeniami TK dotyczącymi hierarchicznej niezgodności norm prawnych niż Komisja Ustawodawcza Senatu VIII kadencji w porównywalnym okresie” – czytamy w odpowiedzi udzielonej DGP.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane