Większa władza przy lasce marszałka

autor: Piotr Szymaniak04.01.2018, 07:34; Aktualizacja: 04.01.2018, 08:28
Po wejściu w życie lex Szczerba muszą zostać jeszcze wprowadzone odpowiednie zmiany do regulaminu Sejmu

Po wejściu w życie lex Szczerba muszą zostać jeszcze wprowadzone odpowiednie zmiany do regulaminu Sejmuźródło: ShutterStock

Naruszenie powagi Sejmu, Senatu lub Zgromadzenia Narodowego może skutkować obniżeniem uposażenia posła lub senatora – taką zmianę przewiduje nowelizacja ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, która wejdzie w życie 17 stycznia.

Do tej pory sankcję dla deputowanego można było nałożyć w dwóch przypadkach. Gdy parlamentarzyści „swoim zachowaniem uniemożliwiają i stosują rażące naruszenie przepisów odpowiednich regulaminów” lub w sytuacji nieuczestniczenia bez usprawiedliwienia w posiedzeniach Sejmu, Senatu i Zgromadzenia Narodowego. Dodanie trzeciej przesłanki to reakcja na zamieszanie z grudnia 2016 r., którego bohaterem był poseł Michał Szczerba z PO. Został on wykluczony z obrad, po tym jak zwrócił się do marszałka Sejmu słowami: „Panie marszałku kochany”, czym miał uchybić godności urzędu.

W proteście przeciwko wykluczeniu Szczerby opozycja zablokowała mównicę, a marszałek przeniósł obrady do Sali Kolumnowej. Tam z kolei nie mogła się dostać część posłów opozycji, a tym, którym się to udało, uniemożliwiono zadawanie pytań. Legalność posiedzenia, na którym przyjęto trzy ustawy, kwestionowana jest do dziś.


Pozostało jeszcze 34% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane