Likwidacja przedsądu, czyli kolejne przemeblowanie w Sądzie Najwyższym

autor: Emilia Świętochowska03.01.2018, 07:24; Aktualizacja: 03.01.2018, 08:10
Po gruntownej reformie ustrojowej i wymianie kadr Sąd Najwyższy czeka kolejna rewolucja – tym razem związana z likwidacją przedsądu

Po gruntownej reformie ustrojowej i wymianie kadr Sąd Najwyższy czeka kolejna rewolucja – tym razem związana z likwidacją przedsąduźródło: ShutterStock

Instytucja przedsądu, czyli wstępnej selekcji skarg kasacyjnych, od dawna budzi kontrowersje wśród praktyków. Ale nikt nie wierzy, że wraz z jej likwidacją wzrośnie liczba skarg uwzględnianych przez SN.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

 • tomasz_kubik@toya.net.pl(2018-01-05 17:23) Zgłoś naruszenie 10

  Byłby to fragment demolki. W przedsądzie pracują prawnicy, więc jest możliwość oceny przez Sąd Najwyższy / przedsąd jest instytucją Sądu Najwyższego / czy skarga jest merytoryczna. O sensie podziału pracy pisał już Adam Smith w książce pod tytułem "O bogactwie Narodów". W przedsądzie grzęzną w koszach czy inaczej mówiąc odsyłane są skargi pieniackie. W sytuacji nonsensu skargi czy niezbędne byłoby uzasadnienie ? O ile byłby na to czas, to może tak. W przedsądzie ćwiczono by argumentację wywodu. Może byłby to tracony czas, ale skarżący obywatel nie miałby wątpliwości, że jest traktowany poważnie.

  Odpowiedz
 • doc. Bolesław Mączyński - Bęc(2018-01-03 21:48) Zgłoś naruszenie 10

  Pani Monika Strus - Wołos nie jest adwokatem a radcą prawnym w hutniczym mieście Stalowa Wola. Z uporem przedstawia się jako adwokat w kolejnym artykule.

  Odpowiedz
 • ja(2018-01-03 17:35) Zgłoś naruszenie 52

  a kiedy wreszcie zlikwidują e-sąd przecież toto powstało na zamówienie parabanków do grabienia ludzi przez lichwiarzy?!

  Odpowiedz
 • Gość(2018-01-03 17:27) Zgłoś naruszenie 30

  Z instytucji przedsądu można zrezygnować. W modelu niemieckim o dopuszczalności rewizji decyduje sąd II instancji. U nas byłby to sąd okręgowy lub sąd apelacyjny.

  Odpowiedz
 • pełnomocnik @(2018-01-03 15:44) Zgłoś naruszenie 53

  ostatnio otrzymane przeze mnie uzasadnienie w skomplikowanej sprawie odszkodowawczej, gdzie wyrok I instancji zasądzający pełną kwotę z żadania pozwu został zmieniony przez apelację o 180 stopni (oddalenie pozwu) - rozpisane było na 3/4 strony z uzasadnieniem zasądzenia kosztów procesu włącznie :) Prawda jest też taka, iż KPC (i sami sędziowie SN) stawia przed twórcą skargi kasacyjnej bardzo wysokie wymagania związane z możliwością przekonania sędziego SN o potrzebie jej rozpoznania, natomiast w zakresie uzasadnień odrzucających złożone skargi sędziowie SN kierują się baaardzo daleko posuniętym minimalizmem

  Odpowiedz
 • Zabronić być posłem po 65 roku życia(2018-01-03 14:45) Zgłoś naruszenie 83

  Posłowie nie mają zielonego pojęcia o skardze kasacyjnej. SN to nie trzecia instancja. Najpierw należałoby zmienić KPC, a to mogą tylko politycy.

  Odpowiedz
 • prawnik - Szczecin(2018-01-03 10:51) Zgłoś naruszenie 102

  Cyt.: "Nikt nie wie, dlaczego te skargi nie są przyjmowane do rozpoznania. Ponieważ nie ma szczegółowych uzasadnień, nikt nie potrafi powiedzieć, jakie popełniono w nich błędy – twierdzi poseł PiS Grzegorz Wojciechowski". - informuję, że pan poseł opowiada bajki. Postanowienie SN odmawiające przyjęcia skargi kasacyjnej zawsze zawiera uzasadnienie. Wystarczy umieć czytać i chcieć je przeczytać. I do tego nie trzeba znać jakoś szczególnie dobrze przepisów k.p.c., zęby wiedzieć, zę skarga musi zawierać podstawy kasacyjne. Ale pan poseł musiałby trochę podciągnąć się w wiedzy, zamiast opowiadać bzdury. Chyba, ze jednak zna się na rzeczy, ale z powodów stricte politycznych mami opowiastkami ciemny lud.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • prawnik(2018-01-03 10:46) Zgłoś naruszenie 132

  Resume: Wraz z likwidacją wstępnej oceny skarg postępowanie przed Sądem Najwyższym będzie dłuższe. Znacznie dłuższe. Tam, gdzie oceniała jedna osoba na posiedzeniu niejawnym, będą oceniały trzy, w zwykłym trybie. Nie oznacza to, że będzie aż TRZYKROTNIE wolniej. Ale wolniej będzie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Alois Hudal(2018-01-03 09:52) Zgłoś naruszenie 911

  Od lat powtarzam, że przedsąd w obecnej formie nie ma racji bytu. Słuszna idea została wypaczona przez praktykę SN, w tym lenistwo i oportunizm części sędziów. Statystycznie najczęściej przedsąd przechodzą banalne sprawy o ochronę dóbr osobistych , typu Kowalski powiedział, że Nowak jest głupi. Uzasadnienia SN o odmowie przyjęcia skarg kasacyjnych do rozpoznania wołają o pomstę do nieba i są najlepszym dowodem podejścia części sędziów do swoich obowiązków. To musi się zmienić.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • O Taką POlske walczyłeś --Inspektor Pracy(2018-01-03 09:41) Zgłoś naruszenie 1715

  Zastanawiające jest jak szybko i dokładnie Gazeta Bezprawna przeszła do porządku zapomnienia o wstecznie działającej bo z 2008r na 1998r Ustawie o Emeryturach POmostowych okradającej aż w 13 punktach bezprawanie (niekonstytucyjnie) robotników z pracy w niebezpiecznych i szkodliwych warunkach dającej Im rekompensaty za tą krzywdę ale pod warunkiem: że dożyją nowego wieku emerytarnego.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane