statystyki

Kto i na jakiej podstawie uwierzytelni odpis dokumentu

autor: Jacek Murzydło, Magdalena Piotrowska03.01.2018, 19:00
Przypominamy, jakie zasady należy stosować w tym zakresie obecnie.

Przypominamy, jakie zasady należy stosować w tym zakresie obecnie.źródło: ShutterStock

Pracownik poświadczający zgodność odpisu musi spełnić kilka przesłanek łącznie. Podstawowa to pisemne upoważnienie udzielone przez organ administracji publicznej.

Zmiany kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) obowiązujące od 1 czerwca 2017 r. dotyczą również poświadczania zgodności odpisów dokumentów z oryginałem. Przypominamy, jakie zasady należy stosować w tym zakresie obecnie.

Oryginał nie zawsze konieczny

Postępowanie administracyjne generalnie prowadzone jest na podstawie oryginałów dokumentów. Nie oznacza to oczywiście, że w jego trakcie nie może być wykorzystana kopia. Jednak nie ma ona mocy dowodowej zastrzeżonej dla dokumentów urzędowych. Tym samym strony powinny co do zasady przedkładać organowi oryginały dokumentów. Jest jednak oczywiste, że niejednokrotnie nie chcą się ich pozbywać, przewidując np., że mogą być im jeszcze w przyszłości potrzebne. W takiej sytuacji ustawodawca dopuszcza przedłożenie odpisu dokumentu poświadczonego przez uprawnione osoby za zgodność z oryginałem. Poświadczenie ma charakter dokumentu urzędowego (art. 76a par. 3 k.p.a.), a co się z tym wiąże, stanowi dowód tego, co zostało w nim urzędowo stwierdzone (art. 76 par. 1 k.p.a.).

Kto jest uprawniony


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane