statystyki

Od uchwalenia aktu normatywnego do jego wejścia w życie musi minąć określony czas

autor: Marcin Nagórek31.12.2017, 14:00
prawo

prawoźródło: ShutterStock

Na ostatniej sesji rady gminy, która odbędzie się 28 grudnia, chcemy podjąć uchwałę podatkową. Liczymy, że zostanie ona ogłoszona w dzienniku urzędowym jeszcze w tym roku. Jednak nie możemy być tego pewni, w związku z tym chcemy w uchwale wprowadzić zapis: „uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2018 r. albo z dniem ogłoszenia w dzienniku urzędowym wojewody”. Czy będzie to zgodne z prawem?

Zarówno regulacje prawne, jak i orzecznictwo wskazują na to, że przedstawiona tu koncepcja działania jest prawnie wadliwa i z dużym prawdopodobieństwem proponowane zapisy zostaną unieważnione przez organ nadzoru, czyli regionalną izbę obrachunkową. Zacznijmy jednak od początku. Otóż legalność uchwały zostanie oceniona przede wszystkim przez pryzmat ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (dalej: u.o.a.n.n.i.a.p.). W jej art. 4 ust. 1 wskazano, że akty normatywne zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w dziennikach urzędowych, wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia, chyba że dany akt normatywny (jest nim także uchwała w sprawie podatku od nieruchomości – red.) określi dłuższy termin. Zatem już z literalnego brzmienia powyższej regulacji wynika, że zasadniczo brak jest uzasadnionych podstaw, aby nadawać uchwale moc wcześniej obowiązującą, niż przewiduje u.o.a.n.n.i.a.p.

Konieczne vacatio legis

Poruszana problematyka była dość często przedmiotem rozstrzygnięć nie tylko organów nadzoru (np. regionalnych izb obrachunkowych), ale również sądów administracyjnych. Przykładowo, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 6 lutego 2015 r. (sygn. akt III SA/Wr 836/14) stwierdził, że akty prawa miejscowego nie mogą mieć mocy obowiązującej wstecznie, więc zapis uchwały określający, że ustawa wchodzi w życie w terminie 14 dni od publikacji w dzienniku z mocą obowiązującą kilka miesięcy wstecz, jest niedopuszczalny.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane