statystyki

Ziobro daje drugą szansę dłużnikom

autor: Patryk Słowik20.12.2017, 23:23; Aktualizacja: 21.12.2017, 07:43
Przesłanki umyślności i rażącego niedbalstwa nie będą warunkiem dla skuteczności ogłoszenia upadłości, lecz wpłyną jedynie na okres spłacania długów.

Przesłanki umyślności i rażącego niedbalstwa nie będą warunkiem dla skuteczności ogłoszenia upadłości, lecz wpłyną jedynie na okres spłacania długów.źródło: ShutterStock

Nawet jeśli ktoś zadłużył się umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, będzie mógł ogłosić upadłość konsumencką. Po prostu swoje zobowiązania będzie spłacał dłużej. O pracach nad projektem nowelizacji prawa upadłościowego poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Tym samym potwierdziły się informacje DGP z zeszłego tygodnia.

Obecnie jest tak, że na oddłużenie nie mają szans osoby, które zawiniły przy popadnięciu w finansowe tarapaty. Ustawodawca uznał, że ktoś, kto nie spłacał swoich zobowiązań, a np. kupował luksusowe samochody, nie zasługuje na dobrodziejstwa płynące z upadłości konsumenckiej.

Minister Ziobro uważa jednak, że to złe podejście. I że każdy zasługuje na drugą szansę. Dlatego przesłanki umyślności i rażącego niedbalstwa nie będą warunkiem dla skuteczności ogłoszenia upadłości, lecz wpłyną jedynie na okres spłacania długów. Ci, którzy nie zawinili przy powstaniu zadłużenia, będą swoje zobowiązania spłacali najwyżej przez 3 lata. Ci zaś, którym przypisze się umyślność – od 4 do 7 lat.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

  • smok_wincenty(2017-12-21 10:56) Zgłoś naruszenie 218

    A ja myślałem, że zadłużenia się umyślnie to przestępstwo z art. 286 kk. Polska! To nie jest kraj dla uczciwych ludzi.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ter(2017-12-21 13:18) Zgłoś naruszenie 92

    ja uważam, że kwota pierwotna długu powinna być spłacona w 100%, ktoś kto bierze kredyt/pożyczkę robi to świadomie, natomiast dyskusji i ewentualnemu umorzeniu mogą podlegać odsetki czy jakieś dodatkowe opłaty... bo jakby nie było, niespłacenie kapitału, to jest najnormalniejsza kradzież...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • setup(2017-12-21 13:47) Zgłoś naruszenie 82

    To może ja nie zapłacę urzędowi skarbowemu i ogłoszę upadłość konsumencką? dobry wujek na nieswój koszt - prezenty dla leserów, obiboków, ręce opadają

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jurek(2017-12-21 12:15) Zgłoś naruszenie 73

    A czy Mateusz Kijowski też będzie mógł ogłosić upadłość żeby komornik nie zabierał mu już tych pieniędzy z tych zbiórek na jakieś tam alimenty?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • hul(2017-12-21 13:00) Zgłoś naruszenie 43

    no i po wuj być uczciwym w tym cholernym kraju

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • AA(2017-12-21 13:49) Zgłoś naruszenie 46

    Już słychać wycie lobbystów od windykacji - kupić wierzytelność za 10% wartości nominalnej, doliczyć księżycowe odsetki i wrzeszczeć: aj, waj rabują Dobić ich przedawnieniem z urzędu niczym osinowym kołkiem

    Odpowiedz
  • felek(2017-12-21 15:08) Zgłoś naruszenie 33

    Tylko idiota mógł wymyślić te bzdury. A Wierzyciele co mają zrobić? Tępe średniowieczne łby. Trybunał Stanu już się zbliża.

    Odpowiedz
  • Odruch wymiotny(2017-12-21 13:06) Zgłoś naruszenie 30

    CO za po--by na tym forum.

    Odpowiedz
  • Bolek(2018-01-12 15:55) Zgłoś naruszenie 20

    Długi trzeba spłacać ale też trzeba dać szansę dłuźnikom. Dłużnik to nie morderca, bandyta czy gwalciciel. Tysiące z nich to uczciwi ludzie. Czy według niektórych z was lepiej ich dobić, zeszmacić i wykluczyć ze społeczeństwa?

    Odpowiedz
  • AA(2017-12-21 08:24) Zgłoś naruszenie 14

    W "sumie wystarczyłoby" rozciągnąć względy słuszności i humanitaryzmu także na winę umyślną

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz