statystyki

Prymat sądu bywa kłopotliwy

autor: Krzysztof Rożko19.12.2017, 16:00
Możliwość wszczęcia procedury administracyjnej w celu zmiany, uchylenia, stwierdzenia nieważności aktu lub wznowienia czynności w sprawie kontrolowanego przez sąd rozstrzygnięcia ma bowiem na celu uchronienie strony przed utratą jej praw, np. na skutek przedawnienia.

Możliwość wszczęcia procedury administracyjnej w celu zmiany, uchylenia, stwierdzenia nieważności aktu lub wznowienia czynności w sprawie kontrolowanego przez sąd rozstrzygnięcia ma bowiem na celu uchronienie strony przed utratą jej praw, np. na skutek przedawnienia.źródło: ShutterStock

Wszczęcie, a następnie zawieszenie postępowania administracyjnego o zmianę lub uchylenie decyzji, nie zawsze zabezpiecza prawa strony. Strony postępowań mogą mieć duży problem związany z niedawnym orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, w którym postawił on tezę, że w trakcie postępowania sądowo-administracyjnego można wszcząć postępowanie administracyjne w celu zmiany, uchylenia, stwierdzenia nieważności aktu lub wznowienia postępowania w sprawie kontrolowanego przez sąd rozstrzygnięcia.

 Jednakże organ administracji publicznej obowiązany jest zawiesić to postępowanie na podstawie art. 97 par. 1 pkt 4 Kodeksu postępowania administracyjnego do czasu prawomocnego zakończenia postępowania sądowo-administracyjnego (uchwała NSA z 5 czerwca 2017 r., II GPS 1/17). Uchwała ta odnosi się m.in. do postępowań, o których mowa w art. 154 par. 1 k.p.a. Zgodnie z tą regulacją ostateczna decyzja, na mocy której żadna ze stron nie nabyła prawa, może być w każdym czasie uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony.

Uzasadnieniem było stanowisko o pierwszeństwie kontroli sądowo-administracyjnej w stosunku do postępowania o zmianę lub uchylenie decyzji prowadzonego przez organ, który ją wydał, przy jednoczesnym zachowaniu dbałości o pełną ochronę interesów strony. Możliwość wszczęcia procedury administracyjnej w celu zmiany, uchylenia, stwierdzenia nieważności aktu lub wznowienia czynności w sprawie kontrolowanego przez sąd rozstrzygnięcia ma bowiem na celu uchronienie strony przed utratą jej praw, np. na skutek przedawnienia.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • hgtf(2017-12-19 17:31) Zgłoś naruszenie 10

    Dziękujcie pieniaczom, którzy inicjowali kolejne postępowania nadzwyczajne zamiast wykonywać decyzje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane