statystyki

Niepowołani sędziowie będą walczyć w Strasburgu

autor: Małgorzata Kryszkiewicz11.12.2017, 07:22; Aktualizacja: 11.12.2017, 07:57
Do sprawy dołączyły takie podmioty, jak rzecznik praw obywatelskich czy Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Do sprawy dołączyły takie podmioty, jak rzecznik praw obywatelskich czy Helsińska Fundacja Praw Człowieka.źródło: ShutterStock

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nie ma kompetencji, aby weryfikować działania prezydenta w zakresie powoływania sędziów. Tym samym nie przyznał racji czterem osobom, którym nominacji na ten urząd odmówił prezydent Andrzej Duda. Ich skargi zostały oddalone w zeszły czwartek (sygn. akt I OSK 857/17 oraz I OSK 858/17).

Konflikt rozpoczął się w połowie zeszłego roku, kiedy to głowa państwa wydała postanowienie o odmowie powołania na urząd sędziego 10 osób wskazanych przez Krajową Radę Sądownictwa (M.P. z 2016 r. poz. 696). Prezydent nie poinformował, czym się kierował, podejmując tę decyzję. O tym, że część osób, spośród tych, których kandydatury zostały odrzucone przez Andrzeja Dudę, skierowało skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, DGP informował pierwszy we wrześniu 2016 r. WSA uznał jednak, że nie jest właściwy, aby rozstrzygać spór na linii prezydent – sędziowie i skargi odrzucił. Skarżący nie złożyli jednak broni i na skutek ich odwołania sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Marek Chmaj, pełnomocnik trójki skarżących, podczas rozprawy przed NSA, która odbyła się 30 listopada br. przekonywał, że sprawa dotyczy niezwykle istotnego problemu ustrojowego. Jego zdaniem nie może być tak, że uprawnienia prezydenta pozostają poza jakąkolwiek kontrolą. W przeciwnym wypadku musielibyśmy uznać, że głowa państwa jest jakimś superorganem, który ma władzę, jakiej nie przewiduje nasza konstytucja.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Ula(2017-12-11 15:35) Zgłoś naruszenie 81

    Strasburg ich powoła? Tacy z nich prawnicy, nie znają prawa miedzxynarodowego.

    Odpowiedz
  • Igor(2017-12-11 14:30) Zgłoś naruszenie 110

    Brawo, bardzo dobrze i jeżeli będzie wypłacane odszkodowanie, też powinien w tym partycypować Adrian, np. do wysokości 3-ech miesięcznych uposażeń, tak jak to dotyczy zwykłych obywateli - prawo dotyczy wszystkich obywateli RP .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane