statystyki

Zmiany w projekcie o SN: Wyselekcjonowany prokurator oskarży sędziego

autor: Małgorzata Kryszkiewicz07.12.2017, 07:15; Aktualizacja: 07.12.2017, 07:26
Sędzia Pałka dodaje, że poprawki są kolejnym dowodem na to, iż równoważenie się władz staje się fikcją

Sędzia Pałka dodaje, że poprawki są kolejnym dowodem na to, iż równoważenie się władz staje się fikcjąźródło: ShutterStock

W niektórych postępowaniach funkcję rzecznika dyscyplinarnego będą wykonywać śledczy wskazani przez prokuratora krajowego lub ministra sprawiedliwości. To efekt poprawki wprowadzonej przez posłów PiS podczas prac komisji do prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.

Głowa państwa chciała przydać sobie kompetencję do wyznaczania nadzwyczajnego rzecznika dyscyplinarnego do konkretnej, toczącej się przed SN sprawy dyscyplinarnej sędziego. Zgodnie z pierwotnym brzmieniem projektu prezydent miał go wyznaczać z grona sędziów SN, sędziów sądów powszechnych lub wojskowych. Tymczasem w czasie zeszłotygodniowych prac w komisji przepis ten uległ znacznej modyfikacji.

Zaniepokojenie i niemałe zdziwienie przyjętą poprawką wyraziła w rozmowie z Robertem Mazurkiem w radiu RMF FM Zofia Romaszewska, doradczyni prezydenta, która została upoważniona do reprezentowania Andrzeja Dudy podczas parlamentarnych prac nad jego projektami dotyczącymi sądownictwa. Otóż zgodnie z propozycją posłów prezydent nadal miałby zachować taką kompetencję, jednak w sprawie dotyczącej przewinienia dyscyplinarnego, które wyczerpywałoby jednocześnie znamiona przestępstwa umyślnego ściganego z oskarżenia publicznego, kandydatów na nadzwyczajnego rzecznika mógłby wybierać nie tylko z grona sędziów, ale także prokuratorów. Jednak nie o wszystkich śledczych tu chodzi, a jedynie o tych z prokuratury krajowej i to jeszcze wcześniej wyselekcjonowanych przez prokuratora krajowego (obecnie funkcję tę pełni Bogdan Święczkowski).


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane