statystyki

Urząd Ochrony Danych Osobowych: Narzucanie prezesowi zastępców będzie niezgodne z prawem

autor: Sławomir Wikariak05.12.2017, 07:24; Aktualizacja: 05.12.2017, 08:46
MSZ ma wątpliwości, czy niezależność rzeczywiście będzie zapewniona

MSZ ma wątpliwości, czy niezależność rzeczywiście będzie zapewnionaźródło: ShutterStock

Narzucanie prezesowi Urzędu Ochrony Danych Osobowych zastępców będzie niezgodne z unijnymi przepisami – ostrzega Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji projekt nowych przepisów przewiduje zastąpienie generalnego inspektora ochrony danych osobowych nowym organem – Urzędem Ochrony Danych Osobowych. Zmieni się nie tylko nazwa, ale też sposób wyboru szefostwa tego urzędu. Prezes będzie wybierany przez Sejm, ale jego kandydaturę zgłosi premier. Najwięcej kontrowersji wzbudza jednak sposób powoływania jego zastępców. Dwaj mają zostać wskazani przez ministra cyfryzacji, a jeden przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Mówiąc wprost – prezes UODO będzie musiał pracować z zastępcami narzuconymi mu z zewnątrz.

Teraz okazuje się, że rozwiązanie to może być niezgodne z przepisami unijnymi. Tak przynajmniej wynika z opinii Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane