statystyki

Agitacja przed oficjalną kampanią wyborczą jest zakazana

29.11.2017, 17:00
Pytanie, co z wójtem, który agitację rozpoczyna jeszcze przed oficjalnym zarządzeniem wyborów?

Pytanie, co z wójtem, który agitację rozpoczyna jeszcze przed oficjalnym zarządzeniem wyborów?źródło: ShutterStock

Niektórzy urzędnicy gminni ogłosili już, że chcą kandydować w najbliższych wyborach samorządowych. Czy wolno im prowadzić agitację jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem terminu wyborów?

Zgodnie z kodeksem wyborczym kampania rozpoczyna się z dniem ogłoszenia aktu właściwego organu o zarządzeniu wyborów i kończy się na 24 godziny przed dniem głosowania. Ale wszyscy zainteresowani startem w wyborach mogą prowadzić agitację – na zasadach, w formach i w miejscach, określonych przepisami kodeksu – dopiero od dnia przyjęcia przez właściwy organ zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób lub do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego. Nakłanianie to z kolei oddziaływanie na decyzje drugiej osoby, które może przyjąć np. postać słownych wypowiedzi, ulotek, wystąpień w środkach masowego przekazu, wystąpień przed zgromadzonymi na wiecu lub manifestacji.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane