statystyki

Agitacja przed oficjalną kampanią wyborczą jest zakazana

29.11.2017, 17:00
Pytanie, co z wójtem, który agitację rozpoczyna jeszcze przed oficjalnym zarządzeniem wyborów?

Pytanie, co z wójtem, który agitację rozpoczyna jeszcze przed oficjalnym zarządzeniem wyborów?źródło: ShutterStock

Niektórzy urzędnicy gminni ogłosili już, że chcą kandydować w najbliższych wyborach samorządowych. Czy wolno im prowadzić agitację jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem terminu wyborów?

Zgodnie z kodeksem wyborczym kampania rozpoczyna się z dniem ogłoszenia aktu właściwego organu o zarządzeniu wyborów i kończy się na 24 godziny przed dniem głosowania. Ale wszyscy zainteresowani startem w wyborach mogą prowadzić agitację – na zasadach, w formach i w miejscach, określonych przepisami kodeksu – dopiero od dnia przyjęcia przez właściwy organ zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób lub do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego. Nakłanianie to z kolei oddziaływanie na decyzje drugiej osoby, które może przyjąć np. postać słownych wypowiedzi, ulotek, wystąpień w środkach masowego przekazu, wystąpień przed zgromadzonymi na wiecu lub manifestacji.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane