statystyki

Ochrona przed eksmisją na bruk z lokalu służbowego

autor: Paulina Szewioła16.11.2017, 07:42; Aktualizacja: 16.11.2017, 08:03
prawo

Trybunał podkreślił, że odpowiednim miejscem do zagwarantowania ochrony osobom zajmującym lokal służbowy bez tytułu prawnego są przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracjiźródło: ShutterStock

TK uznał wczoraj, że choć ustawa o policji nie przewiduje obowiązku wskazania osobie eksmitowanej z policyjnego lokalu służbowego innego lokum, to jest zgodna z konstytucją. Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji zapewnia jej bowiem ochronę przed eksmisją na bruk.

TK rozpoznawał skargę konstytucją kobiety, której komendant policji nakazał opuszczenie lokalu służbowego. Skarżącej nie przysługiwał bowiem do niego tytuł prawny. Zarówno ona, jak i mieszkający z nią w spornym okresie członkowie rodziny nie są i nie byli funkcjonariuszami policji, nie posiadają też uprawnień do policyjnej renty rodzinnej. Mieszkanie przydzielono wiele lat temu dziadkowi kobiety, który był funkcjonariuszem milicji obywatelskiej, po jego śmierci zajmował je jego wnuk, a następnie skarżąca. I może sprawy by nie było, gdyby kobieta nie wystąpiła do komendanta policji o zawarcie z nią umowy najmu mieszkania. Ten odmówił i nakazał jego opuszczenie. Artykuł 95 ust. 3 pkt 3 ustawy o policji (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2067) przewiduje, iż w przypadku gdy funkcjonariusz, członkowie jego rodziny lub inne osoby bez tytułu prawnego zajmują mieszkanie, znajdujące się w dyspozycji ministra właściwego do spraw wewnętrznych lub organu policji, to podmiot dysponujący danym lokalem jest uprawniony do wydania decyzji nakazującej jego opróżnienie. W tej sytuacji jedyną przesłankę wydania decyzji stanowi brak tytułu prawnego do lokalu służbowego. Ustawa o policji nie przewiduje konieczności wskazania osobie eksmitowanej mieszkania, do którego ma zostać przekwaterowana.

To zaś, w ocenie skarżącej, jest niegodne z ustawą zasadniczą. A dokładniej z zasadą nienaruszalności i poszanowania godności człowieka (art. 30 konstytucji) i prawem rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji do pomocy ze strony władzy publicznej (art. 71 ust. 1 konstytucji). Narusza też obowiązek władzy publicznej prowadzenia polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, w szczególności przeciwdziałania bezdomności (art. 75 ust. 1 konstytucji).


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane