statystyki

Krzywda wyrządzona osobie prawnej przechodzi na jej następcę

autor: Michał Culepa14.11.2017, 18:00
prawo

SN w odpowiedzi wydał uchwałę, w której potwierdził, że na następcę osoby prawnej przechodzi takie roszczenie i następca ten może kontynuować proces o zadośćuczynienieźródło: ShutterStock

Jeżeli podczas toczącej się przed sądem sprawy o zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych osoba prawna zostanie zlikwidowana, jej następca może kontynuować proces. Do takich wniosków doszedł Sąd Najwyższy.

Początkiem sprawy było zawieszenie działalności i wprowadzenie zarządu komisarycznego w – nieistniejącej już dziś – Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej im. Mikołaja Kopernika. Prawie 10 lat temu przeżywała ona poważne problemy finansowe związane ze złym zarządzaniem i błędnymi decyzjami finansowymi. Wprowadzenie zarządu nie dało pozytywnych skutków i ostatecznie zbankrutowaną kasę przejął bank Pekao S.A.

W międzyczasie SKOK im. Kopernika wytoczyła Krajowej SKOK proces o naruszenie dóbr osobistych. Pozew został złożony dosłownie na kilka dni przed przejęciem Kasy przez Pekao SA SKOK im. Kopernika żądała w nim zapłaty przez Krajową SKOK jednego miliona złotych zadośćuczynienia za – jak to określono w pozwie – bezpodstawne wprowadzenie zarządu komisarycznego. To, zdaniem powódki, naruszyło jej dobra osobiste jako osoby prawnej, a w szczególności doprowadziło do naruszenia swobody działalności, zniszczyło jej renomę, oczerniło ją i zniesławiło w oczach członków, kontrahentów i społeczności lokalnej, w której działała SKOK.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane