statystyki

Krzywda wyrządzona osobie prawnej przechodzi na jej następcę

autor: Michał Culepa14.11.2017, 18:00
prawo

SN w odpowiedzi wydał uchwałę, w której potwierdził, że na następcę osoby prawnej przechodzi takie roszczenie i następca ten może kontynuować proces o zadośćuczynienieźródło: ShutterStock

Jeżeli podczas toczącej się przed sądem sprawy o zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych osoba prawna zostanie zlikwidowana, jej następca może kontynuować proces. Do takich wniosków doszedł Sąd Najwyższy.

Początkiem sprawy było zawieszenie działalności i wprowadzenie zarządu komisarycznego w – nieistniejącej już dziś – Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej im. Mikołaja Kopernika. Prawie 10 lat temu przeżywała ona poważne problemy finansowe związane ze złym zarządzaniem i błędnymi decyzjami finansowymi. Wprowadzenie zarządu nie dało pozytywnych skutków i ostatecznie zbankrutowaną kasę przejął bank Pekao S.A.

W międzyczasie SKOK im. Kopernika wytoczyła Krajowej SKOK proces o naruszenie dóbr osobistych. Pozew został złożony dosłownie na kilka dni przed przejęciem Kasy przez Pekao SA SKOK im. Kopernika żądała w nim zapłaty przez Krajową SKOK jednego miliona złotych zadośćuczynienia za – jak to określono w pozwie – bezpodstawne wprowadzenie zarządu komisarycznego. To, zdaniem powódki, naruszyło jej dobra osobiste jako osoby prawnej, a w szczególności doprowadziło do naruszenia swobody działalności, zniszczyło jej renomę, oczerniło ją i zniesławiło w oczach członków, kontrahentów i społeczności lokalnej, w której działała SKOK.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane