statystyki

Reguły tworzenia prawa muszą być czytelne

autor: Katarzyna Batko-Tołuć, Szymon Osowski14.11.2017, 12:39; Aktualizacja: 14.11.2017, 13:49
Niezgodne z art. 61 konstytucji wyroki sądów tworzą możliwość unikania przejrzystości i tworzą ograniczenia, które nie mają ani konstytucyjnej, ani ustawowej podstawy.

Niezgodne z art. 61 konstytucji wyroki sądów tworzą możliwość unikania przejrzystości i tworzą ograniczenia, które nie mają ani konstytucyjnej, ani ustawowej podstawy.źródło: ShutterStock

Władza sądownicza nie może lekceważyć gwarancji, które konstytucja daje obywatelom , w tym w art. 61. W młodej demokracji jawność stanowienia prawa jest ważniejsza niż w tych okrzepłych.

Tam, gdzie nie ma precyzyjnych reguł tworzenia prawa, powinien być zagwarantowany dostęp do informacji o tym, jak powstawały konkretne przepisy. Wydaje się to oczywiste w kraju, w którym miała miejsce afera Rywina. A jednak, mimo tej lekcji, stworzyliśmy w Polsce system, w którym członkowie rządu i Prezydent RP mogą tworzyć prawo, jak chcą, nienękani przez suwerena. Z przykrością konstatujemy, że winne temu stanowi rzeczy jest orzecznictwo sądów administracyjnych.

Za ilustrację naszej tezy niech posłużą dwa gorące tematy tegorocznego lata i jesieni: tzw. reforma sądownictwa i projekt ustawy o jawności życia publicznego.

Niekonieczna kontrola społeczna


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane