statystyki

Reguły tworzenia prawa muszą być czytelne

autor: Katarzyna Batko-Tołuć, Szymon Osowski14.11.2017, 12:39; Aktualizacja: 14.11.2017, 13:49
Niezgodne z art. 61 konstytucji wyroki sądów tworzą możliwość unikania przejrzystości i tworzą ograniczenia, które nie mają ani konstytucyjnej, ani ustawowej podstawy.

Niezgodne z art. 61 konstytucji wyroki sądów tworzą możliwość unikania przejrzystości i tworzą ograniczenia, które nie mają ani konstytucyjnej, ani ustawowej podstawy.źródło: ShutterStock

Władza sądownicza nie może lekceważyć gwarancji, które konstytucja daje obywatelom , w tym w art. 61. W młodej demokracji jawność stanowienia prawa jest ważniejsza niż w tych okrzepłych.

Tam, gdzie nie ma precyzyjnych reguł tworzenia prawa, powinien być zagwarantowany dostęp do informacji o tym, jak powstawały konkretne przepisy. Wydaje się to oczywiste w kraju, w którym miała miejsce afera Rywina. A jednak, mimo tej lekcji, stworzyliśmy w Polsce system, w którym członkowie rządu i Prezydent RP mogą tworzyć prawo, jak chcą, nienękani przez suwerena. Z przykrością konstatujemy, że winne temu stanowi rzeczy jest orzecznictwo sądów administracyjnych.

Za ilustrację naszej tezy niech posłużą dwa gorące tematy tegorocznego lata i jesieni: tzw. reforma sądownictwa i projekt ustawy o jawności życia publicznego.

Niekonieczna kontrola społeczna


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane