statystyki

Nie w każdym postępowaniu wątpliwości rozstrzyga się na korzyść wnioskodawcy

autor: Maciej J. Nowak14.11.2017, 09:00; Aktualizacja: 14.11.2017, 11:49
Strona postępowania administracyjnego od momentu wejścia w życie nowych przepisów nie może wymuszać na ich podstawie na organie wydawania konkretnych rozstrzygnięć.

Strona postępowania administracyjnego od momentu wejścia w życie nowych przepisów nie może wymuszać na ich podstawie na organie wydawania konkretnych rozstrzygnięć.źródło: ShutterStock

Czy po nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego z 1 czerwca 2017 r. każdy wnioskodawca w postępowaniu administracyjnym ma prawo do tego, aby wszelkie wątpliwości były wyjaśniane na jego korzyść?

Tylko częściowo tak jest. Zasada rozstrzygania na korzyść strony ma zastosowanie tylko w przypadku, gdy przedmiotem postępowania jest nałożenie na stronę obowiązku bądź ograniczenie lub odebranie uprawnienia. Ponadto sprawa nie może mieć charakteru spornego. W takiej sytuacji – zgodnie z art. 7a kodeksu postępowania administracyjnego – gdy wystąpią wątpliwości odnośnie do kwestii danej normy prawnej, powinny być one rozstrzygnięte na korzyść strony.

Ponadto zgodnie z art. 81a taka sama wykładnia na korzyść stron powinna mieć miejsce, gdy powstały wątpliwości co do stanu faktycznego. Nie oznacza to oczywiście, że rolą strony postępowania administracyjnego jest po prostu na siłę prowokowanie i wymyślanie takich wątpliwości, a następnie oczekiwanie, iż zostaną one wyjaśnione na korzyść strony. Chodzi o wątpliwości prawdziwe, dotyczące przypadków, w których:

● interpretacja danego przepisu jest niejasna i mocno zróżnicowana w tezach orzeczniczych sądów;


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane