statystyki

Bat na przestępczość gospodarczą

autor: Emilia Świętochowska09.11.2017, 18:00
praca, pracownik, zebranie

„Ukaranie” podmiotu zbiorowego przestanie być uwarunkowane skazaniem osoby fizycznej, a wymiar kary pieniężnej – uzależniony od przychodówźródło: ShutterStock

Rząd przymierza się do rewolucji w zasadach pociągania do odpowiedzialności spółek za przewinienia menedżerów. Jak już pisaliśmy, Ministerstwo Sprawiedliwości ma już niemal gotowy projekt nowych przepisów, które w założeniu ułatwią wszczynanie na szerszą skalę prokuratorskich śledztw wobec podmiotów zbiorowych uwikłanych w skomplikowane przestępstwa gospodarcze i skarbowe, w tym procedery korupcyjne.

Z naszych informacji wynika, że nowelizacja ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary ujrzy światło dzienne jeszcze przed końcem roku. Nieoficjalnie wiadomo, że pierwotnie projekt nowych regulacji planowano ujawnić znacznie wcześniej, ale resort Zbigniewa Ziobry w pierwszej kolejności postanowił sfinalizować reformę sądownictwa.

Przygrywką do przedstawienia propozycji dotyczących odpowiedzialności podmiotów zbiorowych będzie międzynarodowa konferencja, którą MS organizuje w przyszłym tygodniu. Jak czytamy w zapowiedzi wydarzenia, „obowiązujące w Polsce regulacje są powszechnie uznane za nieskuteczne i niespełniające pokładanych w nich nadziei”. W toku prac nad przepisami ministerstwo postanowiło szukać inspiracji w innych państwach UE, a także odwołać się do standardów stworzonych przez Radę Europy oraz grupę roboczą ds. korupcji Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).


Pozostało jeszcze 42% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Pan Cigito(2017-11-10 08:21) Zgłoś naruszenie 192

  Same szajki, a Polacy bezbronni :-( Właśnie dlatego, żeby szajki się nie bały.

  Odpowiedz
 • windykator(2017-11-10 08:15) Zgłoś naruszenie 140

  Wysłać "seryjnego samobójcę"i PO problemie !

  Odpowiedz
 • dobry pomysł - daje wiele do myślenia(2017-11-10 10:05) Zgłoś naruszenie 113

  "Rząd PO z rozmysłem opracował system przyjazny dla usystematyzowanego wyłudzania podatku VAT" -Jak można nazwać ministerialne zalecenie o wzmożonej kontroli krajowych podmiotów na rzecz odstąpienia od kontroli podmiotów z kapitałem zagranicznym ? W praktyce oznaczało to, że otwarto szeroką drogę do wyłudzenia zwrotu podatku VAT dla transakcji dokonywanych na styku obrotu zagranicznego. Sprawa nietykalności dotyczyła bardzo wielu określonych spółek często wydmuszek zaangażowanych lub powiązanych kapitałowo z innymi firmami zlokalizowanymi w rajach podatkowych. Niebagatelne jest też ewidentnie potrzebne zaangażowanie pewnych struktur wewnątrz urzędów skarbowych, których nikt chyba i nigdy nie zweryfikuje.

  Odpowiedz
 • Po ptakach(2017-11-10 11:00) Zgłoś naruszenie 92

  Nieoficjalnie od dawna mówi się , iż bossowie rozmaitych układów mafijnych od lat czerpali ochronę ze współpracy z byłymi oficerami służb specjalnych. Skala procederu wyłudzeń powinna jednak poważniej zastanowić gdyż wygląda, na to że mamy do czynienia z najbezczelniejszym w świecie haraczem jaki polscy urzędnicy państwowi opłacali obcym agenturom czyli pośrednio obcym państwom . Jeżeli weźmie się pod uwagę skalę, a mówimy tu nawet o niewyobrażalnych kwotach 290 - 365 miliardów w latach 2008- 2016 .

  Odpowiedz
 • Alo(2017-11-11 10:14) Zgłoś naruszenie 60

  Problem w tym, że w prawie nie ma specjalizacji. Przeciętny absolwent aplikacji prokuratorskiej lub sędziowskiej, nie ma bladego pojęcia o skomplikowanych mechanizmach przekrętów gospodarczych. A system kształcenia prawników sprzyja wypuszczaniu takich co się znają na wszystkim czyli nie znają się tak naprawdę na niczym. Cikawe ile ta edukacyjna fikcja będzie jeszcze trwać?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane