statystyki

Reparacje: PiS zaskarżył przepisy o immunitecie sądowym państwa obcego

autor: Piotr Szymaniak31.10.2017, 07:18; Aktualizacja: 31.10.2017, 08:15
Artykuł 9 konstytucji stanowi, że Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego

Artykuł 9 konstytucji stanowi, że Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowegoźródło: ShutterStock

Wniosek o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą dotyczy art. 11037 pkt 2 oraz art. 1113 kodeksu postępowania cywilnego. Potencjalna niekonstytucyjność pierwszej z wymienionych norm wynika nie tyle z treści samego przepisu, ile z jego ustalonej w orzecznictwie interpretacji.

Artykuł 11037, który określa jurysdykcję krajową sądów, nie przesądza wprost, że sprawy dotyczące odszkodowań należnych od obcego państwa z tytułu zbrodni wojennych, ludobójstwa i zbrodni przeciw ludzkości są spod niej wyłączone. Jednak, jak podkreślają wnioskodawcy, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, art. 11037 pkt 2 k.p.c. nie obejmuje zobowiązań wynikających z czynów niedozwolonych, których dopuściło się inne państwo wobec RP i jej obywateli, ze względu na przysługujący państwom obcym immunitet jurysdykcyjny.

Zdaniem posłów rządzącej partii art. 11037 w zakresie, w jakim wyłącza możliwość dochodzenia odszkodowań od obcego państwa, narusza konstytucyjne przepisy dotyczące przestrzegania prawa międzynarodowego (art. 9 ustawy zasadniczej), prawa własności (art. 21 ust. 1), godności (art. 30) i prawa do sądu (art. 45 ust. 1).


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane